Hulajnogi elektryczne – prosty poradnik dla kupujących

Hulajnogi elektryczne i rowery elektryczne są postrzegane jako nowoczesne środki transportu miejskiego, dostosowane do potrzeb współczesnych mieszkańców dużych miast.

Elektryczne hulajnogi dominują nad rowerami jako tani środek transportu ze względu na niższe ceny oraz możliwość transportu w bagażniku samochodu. Zapewniają szybkie przemieszczanie na krótkich trasach i stanowią prężnie rozwijającą się formę alternatywnego środka transportu.

Elektryczna hulajnoga – przepisy ruchu

Aby zapewnić bezpieczeństwo i satysfakcję przyszłych właścicieli, przedstawiamy listę najważniejszych regulacji prawnych dotyczących poruszania się na hulajnodze elektrycznej:

  • Kto może jeździć: U dzieci między 10 a 18 rokiem życia potrzebują karty rowerowej lub prawa jazdy AM, A1, B1, T. Dzieci poniżej 10 roku życia kategorycznie nie mogą poruszać się elektryczną hulajnogą nawet pod nadzorem, chyba że odbywa się to na terenie zamieszkania. Osoby dorosłe powyżej 18 roku życia nie potrzebują uprawnień.
  • Prędkość maksymalna: 20 km/h lub z prędkością pieszego na chodniku
  • Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną: hulajnoga elektryczna może poruszać się po ścieżkach rowerowych i pasach ruchu dla rowerów, w przypadku braku można poruszać się jezdnią z ograniczeniem do 30 km/h. W wyjątkowych sytuacjach dozwolone jest poruszanie się po chodniku z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.
  • Czego nie wolno robić korzystając z hulajnogi: Zakazane są jazda pod wpływem alkoholu, przewożenie osób, przedmiotów lub zwierząt i holowanie innych pojazdów.
  • Parkowanie: O ile nie ma w pobliżu specjalnie do tego wyznaczonych miejsc, parkowanie hulajnogi dozwolone jest równolegle do najbardziej oddalonej od jezdni krawędzi chodnika przy zapewnieniu minimum 1,5m miejsca dla pieszych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie hulajnogi elektrycznej?

Obraz Andreas Volz z Pixabay

Hulajnoga elektryczna ma szereg ważnych parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę. Ważnym kryterium dla wszystkich użytkowników jest waga. Dobrze znaleźć model o właściwej wadze, która nie utrudni noszenia, ale też nie została zredukowana kosztem wytrwałości konstrukcji. Z tą związane jest też maksymalne obciążenie. Parametr ważny, jeśli elektryczną hulajnogę wykorzystywać będą dorośli.

Pomimo, że maksymalna prędkość pojazdu jest prawnie ograniczona do 20 km/h, koniecznym jest zapoznanie się z parametrami silnika. Uwagę zwracamy na moc silnika, moc znamionowa i woltaż akumulatora. Ogółem, im więcej, tym lepiej. Specyfikacje silnika mają ogromny wpływ na dynamikę i komfort jazdy. Nawet w mieście nie poruszamy się wyłącznie po płaskim terenie, a pojazdy elektryczne muszą posiadać mocny silnik, by pokonać wzniesienia i jazdę po nierównym terenie.

Na koniec powinniśmy zwrócić uwagę na pojemność baterii i czas potrzebny do pełnego naładowania. Wpływają one na maksymalny zasięg hulajnogi oraz komfort użytkowania.

Jak wybrać idealną hulajnogę elektryczną

Rozważając zakup hulajnogi elektrycznej dobrze sprawdzić najnowsze rankingi.

Obecnie hulajnoga elektryczna Xiaomi model MiJia M365 Pro 2 plasuje się najlepiej w rankingu hulajnóg elektrycznych. Na jej korzyść wpływają krótki czas ładowania, niska waga i opony pneumatyczne zapewniające komfortową jazdę. Pojazd można zmodyfikować, podnosząc maksymalną prędkość do 35 km/h.

Dużym plusem jest też sama marka Xiaomi, zapewniająca łatwy dostęp do części zamiennych w atrakcyjnych cenach. Obecnie, najniższa cena modelu MiJia M365 Pro 2 oscyluje wokół 2 tys. PLN.

Podsumowanie

Hulajnoga elektryczna to wspaniała alternatywa komunikacji miejskiej oferująca świetną zabawę. W świetle szerokiej oferty dostępnych na rynku modeli warto zapoznać się z podstawowymi specyfikacjami technicznymi, które będą miały ogromny wpływ na satysfakcję z zakupu. Na szczęście kluczowe kryteria nie wymagają głębokiej wiedzy technicznej.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJNOWSZE