Przezroczysty telefon – zbędny gadżet czy warta uwagi innowacja?

Osoby, które pamiętają czasy rozkwitu telefonii komórkowej, wiedzą, że dawniej producenci prześcigali się we wprowadzaniu coraz to nowszych rozwiązań wpływających zarówno na funkcjonalność, jak i wizualną stronę urządzeń. Dziś niezależnie od producenta czy ceny smartfony wyglądają z reguły dość podobnie, a różnice pomiędzy poszczególnymi modelami polegają głównie na mocy zamontowanych w nich podzespołów i jakości materiałów użytych do produkcji. Z tej reguły wyłamuje się jednak przezroczysty telefon.

Raz na jakiś czas pojawia się technologiczna nowinka, która wzbudza zainteresowanie branżowych serwisów i potencjalnych klientów, jak np. wifi calling. Jedną z takich innowacji są przezroczyste smartfony. Futurystyczne komórki tego typu nie pojawiły się jeszcze co prawda w sprzedaży, aczkolwiek wszystko wskazuje na to, że już niedługo mogą wejść do powszechnego użytku.

Technologia, która ma już swoje lata

Choć pierwsze wzmianki świadczące o chęci wprowadzenia w życie tego rozwiązania technologicznego pojawiły się już w 2013 roku, dopiero dzisiaj wróży się mu realne szanse na zwojowanie rynku. Za prekursora tego pomysłu uznaje się tajwańską firmę Polytron. W roku 2018 Flagowy producent – Samsung – wykupił zaś patent na tego rodzaju technologię, co świadczy o tym, że tkwi w niej niewątpliwy potencjał.

Jak działa przezroczysty telefon przyszłości?

Połączenie dwóch technologii – LCD i OLED – zaowocowało powstaniem tej przykuwającej wzrok innowacji. Materiał, z którego wytwarza się przezroczyste smartfony, to szkło wizyjne. Nadaje się ono doskonale do odbijania załamywania i przepuszczania promieni świetlnych. Produkuje się z niego m.in. szkła do aparatów czy soczewki kontaktowe.

To specjalne szkło staje się przezroczyste na skutek zjawiska elektryfikacji oddziałującego na jego powierzchnię. Przez szybkę urządzenia przepływa elektryczność, co powoduje losowe układanie się cząsteczek LCD. Proces ten skutkuje rozproszeniem światła i odzyskaniem przez szkło białego koloru.

Jakie korzyści może nieść ze sobą takie rozwiązanie?

Ciężko jest jednoznacznie określić zalety bądź wady urządzenia, o którym dopiero co zaczyna być głośno. Już teraz można jednak stwierdzić, że przezroczyste telefony komórkowe robią piorunujące wrażenie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że sprawdzą się one np. przy nawigowaniu, czy obsłudze niektórych aplikacji.

Mimo że coraz więcej firm ogłasza wprowadzenie do swojej oferty przezroczystych telefonów, na ten moment pozostają one jeszcze zagadką. Jeśli nie możesz się doczekać tej technologii, zwróć uwagę na wykorzystujące ją telewizory, które od jakiegoś czasu są już dostępne w sprzedaży.

Dajmy dojrzeć raczkującej technologii

Możliwości innowacyjnych urządzeń elektronicznych nie da się określić, dopóki nie osiągną pełni swojego rozwoju i nie zaczną być używane na co dzień. To, czy przezroczyste telefony zaskarbią sobie serca entuzjastów nowoczesnych technologii, pozostaje w połowie 2023 r. niewiadomą i tylko czas może pokazać, czy urządzenia rodem z filmów science fiction pojawią się niedługo w sklepach oraz reklamach popularnych operatorów. Obecnie więcej zainteresowania użytkowników wzbudzają bardziej przyziemne problemy, jak np. przeniesienie danych z WhatAppa na nowy telefon, o którym poczytasz na stronie https://komorkomat.pl/jak-przeniesc-whatsapp-na-nowy-telefon/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJNOWSZE