Letnie kino gdziekolwiek chcesz: aż 4 ciekawe modele projektorów Optoma!

Optoma od dawna ma swoje miejsce na rynku projektorów i tym bardziej cieszy, że aż 4 nowe modele są dedykowane nie dla firm i sal konferencyjnych (bo tam marka ma potężną renomę chyba od zawsze), ale dla osób marzących o „prawdziwym” kinie w domu, na działce czy gdziekolwiek, gdzie uda się znaleźć spory kawałek wolnej ściany!

Optoma doradza, czego potrzeba do kina w/przy domu – najbardziej podoba mi się pomysł z garażem!

Optoma GT108e / fot. Optoma
Optoma GT108e / fot. Optoma

Pierwszym krokiem jest wybór właściwego miejsca, w którym odbędzie się seans. Powinno być ono na tyle duże, aby pomieścić projektor i miejsca do siedzenia dla gości. Plenerową „salą kinową” z powodzeniem mogą stać się ogród, taras, balkon, a po otwarciu drzwi nawet… garaż. Obraz może być wyświetlany na specjalnym ekranie lub jednokolorowej ścianie (dobre projektory oferują predefiniowane ustawienia dla teł o różnych barwach).

Warto zadbać o to, aby w miarę możliwości do miejsca, w którym zorganizujemy pokaz, nie docierało niechciane światło np. z ulicznych latarni. Podobnie jak w prawdziwym kinie, filmy najlepiej ogląda się w ciemności.

Teraz czas na garść technikaliów:

 • lampa powinna mieć przynajmniej 3200 ANSI lumenów – wtedy wyświetlany obraz będzie wyraźny, a barwy odpowiednio nasycone,
 • FullHD (1080p) to minimum, najlepiej szukać urządzenia z 4K i obsługą HDR,
 • istotnym parametrem jest kontrast, który powinien wynosić przynajmniej 10 000:1,
 • masz mało miejsca, a nie chcesz rezygnować z wielkoformatowego kina? Warto pamiętać o tym, że rodzaj rzutu też różnicuje projektory (np. short-throw i ultra-short throw od Optomy pozwala na rzut obrazu o przekątnej 100 cali nawet z … 30 centymetrów!),
 • ilość złącz HDMI (możliwość dodatkowego podpięcia konsoli czy soundbara).

Co potrafią projektory Optomy? Sprawdzamy na przykładzie rozsądnie wycenionego UHD35x

Optoma UHD35x / fot. Optoma
Optoma UHD35x / fot. Optoma

Byłem ciekaw, co potrafią projektory Optomy i oczywiście od razu skusiło mnie do sprawdzenia tego, co oferuje przybajerzony L1, który kosztuje ponad 9 tys. zł.

Po chwili zastanowienia uznałem jednak, że nie każdy chce od razu sprzedawać Passata po to, by pobawić się w operatora kina i popatrzyłem na specyfikację średniopółkowca, wycenionego na około 4 tys. zł.

Mam na myśli urządzenie Optoma UHD35x, które wyróżnia się następującymi cechami:

 • 4K UHD oraz zgodność z HDR i HLG,
 • możliwość projekcji nawet przy zapalonym świetle, dzięki jasności 3600 lumenów,
 • spełni marzenia nie tylko kinomana, ale i gracza dzięki rozdzielczości 1080p 240 Hz z niskim opóźnieniem wejściowym wynoszącym 4,2 ms,
 • rozmiar wyświetlonego obrazu to nawet 300 cali,
 • odzwierciedlanie gamy kolorów Rec.709 – międzynarodowego standardu HDTV,
 • system zarządzania kolorami (CMS),
 • tryby ISF (zapisanie skalibrowanych ustawień trybu dziennego i nocnego),
 • dwa wejścia HDMI.

Oczywiście nie zapomniano o zaawansowanej korekcji wyświetlanego trapezu obrazu tak, by móc dostosować go do każdej powierzchni – nie od dziś wiemy, że nic tak nie psuje seansu, jak krzywizny ścian, na których oglądamy film z projektora. Funkcja „Kolor ściany” pozwoli dopasować obraz do kolorystyki tła, więc nie musimy sięgać po farbę z klasyczną bielą 🙂

Mrugnięciem oka do nocnych kinomanów będzie podświetlany pilot, dzięki któremu obsługa projektora nie wymaga światła zewnętrznego.

Wolisz wydać 4 tysiące złotych (lub mniej) na klasyczny TV o dużej przekątnej? Sprawdź test Sharp 65EQ7EA!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJNOWSZE