Motorola ma powody do świętowania: dokładnie 50 lat temu, 3 kwietnia 1973 roku, Martin Cooper, ówczesny wiceprezes i dyrektor ds. R&D Motorola, nawiązał pierwsze komercyjne połączenie komórkowe z telefonu DynaTAC 8000X!
To nie koniec innowacji, bo Motka może pochwalić się wieloma „pierwszeństwami” w technologiach mobilnych (m.in. pierwszy smartfon z klapką czy moduł umożliwiający przystosowane dostępnego już na rynku urządzenia do sieci 5G), ale największe wrażenie zrobiło na mnie jubileuszowe zestawienie 50 modeli z historii firmy, które są z jakichś powodów ważne.
I pal licho, że kilka z tych urządzeń przewinęło się przez moje ręce i zwyczajnie mam do nich sentyment (kto nie miał Milestone, ten nie wie, czym jest wygodne QWERTY w smartfonie!), ale po prostu Motki skradłyby najwięcej punktów w moim prywatnym rankingu na najładniejsze i najbardziej oryginalne telefony!
Zresztą, zobaczcie sami 🙂
Długa droga Motoroli i modele, od których trudno oderwać oczy!
Od chwili udostępnienia ważącego prawie 2 kg i mającego ponad 30 cm długości modelu DynaTAC 8000X marka przebyła naprawdę długą drogę. W pierwszej dekadzie XXI wieku, gdy na rynku dominowały komórki o dość przewidywalnym wzornictwie, Motorola wprowadziła kolejny wyjątkowy telefon – RAZR V3. Dzięki swojej smukłej konstrukcji z klapką, do dziś pozostaje on urządzeniem kultowym.
3 kwietnia 2019 roku model moto z3 wraz z dołączanym do niego akcesorium 5G moto mod™ został pierwszym dostępnym w sprzedaży smartfonem łączącym się z siecią 5G. Od tego czasu Motorola stara się, aby sieci 5G była dostępna w coraz szerszej gamie coraz tańszych urządzeń – czego przykładem są smartfony z rodziny moto g.
Motorola jest także pionierem w dziedzinie alternatywnych formatów dla popularnych na rynku urządzeń. W 2019 roku wprowadziła model motorola razr – pierwszy smartfon z klapką, który połączył komfort niewielkiego formatu z pełnowymiarowym ekranem dotykowym.
Marka stworzyła również innowacyjne urządzenie ubieralne ze wsparciem dla 5G, które zawieszone na szyi umożliwia wyświetlanie treści za pomocą inteligentnych okularów. Najnowszą innowacją w portfolio Motorola jest koncepcyjny smartfon z rozwijanym ekranem, zaprezentowany na targach MWC 2023 w Barcelonie.
Z okazji obchodzonego 50-lecia Motorola przygotowała wraz z argentyńskim ilustratorem Costhanzo przegląd swoich 50 kultowych urządzeń, który zobaczycie poniżej:
Co najbardziej wpadło mi w oko? Na pewno byłyby to:
- srebrna RAZR V3 z 2004 roku, która do dziś śni się po nocach fanom retro brzytewek,
- ROKR E2 z 2006 roku, której miękkie, opływowe kształty kojarzą się bardziej z zabawkami, niż urządzeniami mającymi służyć do komunikacji,
- RAZR V8 Luxury z 2007 roku, łącząca odważne wyposażenie w Linuxa z eleganckim wykończeniem „klapki”,
- AURA z 2008 roku o konstrukcji, jaka przywodzi na myśl dzieło sztuki (spójrzcie tylko na wyświetlacz z genialnym zegarem), a nie telefon – w tamtym czasie było to urządzenie wywołujące szok,
- Milestone z 2009 roku (miałem go!), kuszący genialną pełną klawiaturą i dobrymi parametrami – wkurzała tylko niemiłosiernie zbyt mała ilość RAMu,
- X z 2014 roku, gdzie można było cieszyć się pleckami telefonu wykonanymi z … bambusa (!),
- Moto Z + Mods z 2016 roku, czyli smarfonem, jaki można było zamienić w profesjonalny aparat dzięki dołączanemu obiektywowi Hasselblad True Zoom czy sprzęcik grający za pośrednictwem JBL Soundboost (a to tylko niektóre mody!),
- moto RAZR 2019, czyli potężny, koszmarnie drogi Android, jaki przywrócił telefony z klapką do łask.
Jeśli macie chwilę, rzućcie okiem na ceny przykładowych modeli na Allegro i innych OLXach (oczywiście są odpowiednio droższe niż choćby to, co znajdziemy na ebay, wszak to zielona wyspa i walka z inflacją poprzez strategiczne inwestowanie) – gwarantuję, że część z Was zacznie przeglądać dawno zapomniane szuflady 😉
A jakie są Wasze typy najbardziej kultowych urządzeń Motoroli?
Tu znajdziesz recenzję Motorola Edge 30 5G – fajnego średniaka, który świetnie udaje premium!