Seria g od Motki jest już z nami od dekady: kilka faktów i mój ulubiony model!

Motorola to jeden z najstarszych (1929 rok!) i najbardziej znanych producentów telefonów na świecie. W 2011 roku Motorola podzieliła się na dwie firmy: Motorola Solutions, zajmującą się rozwiązaniami telekomunikacyjnymi, oraz Motorola Mobility, skupiającą się na telefonach komórkowych.

W 2012 roku Motorola Mobility została zakupiona przez Google, a w 2014 roku sprzedana chińskiemu Lenovo.

Był to ważny moment w historii firmy, ponieważ oznaczał, że Motorola przestała być amerykańska. Jeśli macie przynajmniej 30 lat, to nie trzeba Wam pewnie przypominać, że w hollywodzkich filmach przed nastaniem ery Apple królowała jedna marka – no, poza słynnym Matrixem, gdzie dano pocałunek śmierci Nokii.

Czy to przypadek, że w 2013 roku zadebiutował przedstawiciel serii G 😉 ?

Najpopularniejsze smartfony Motoroli w ostatnich 10 latach

10 lat serii g od Motoroli! / fot. mat. pras.
10 lat serii g od Motoroli! / fot. mat. pras.

W ostatnich 10 latach Motorola wypuściła na rynek wiele świetnie sprzedających się smartfonów. Do najpopularniejszych należą:

  • Motorola Moto G (2013) – pierwszy smartfon Motoroli z serii Moto G, który szybko zyskał popularność dzięki dobrej specyfikacji i niskiej cenie.
  • Motorola Moto X (2013) – pierwszy smartfon Motoroli z serii Moto X, który wyróżniał się możliwością personalizacji wyglądu.
  • Motorola Moto Z (2016) – pierwszy smartfon Motoroli z serii Moto Z, który pozwalał na dodawanie modułów rozszerzających jego możliwości.
  • Motorola Moto G6 (2018) – jeden z najpopularniejszych smartfonów Motoroli w Polsce.
  • Motorola Moto G9 Play (2020) – kolejny popularny smartfon Motoroli w Polsce, który oferował dobrą specyfikację w przystępnej cenie.

Jak widzicie, nawet najprostsze zestawienia pokazują jedno: seria g była potrzebna jako uzupełnienie oferty dla tych osób, które w rozsądnej cenie szukały prostej obsługi uzupełnionej o gesty Moto oraz sensownych podzespołów, umożliwiających sprawną pracę urządzenia.

Ciekawostka: w 2022 roku Motorola była czwartym najpopularniejszym producentem smartfonów w Polsce.

Co zawdzięczamy serii g?

moto g84 / fot. mat. pras.
moto g84 / fot. mat. pras.

Pierwszy moto g w 2013 roku oferował czterordzeniowy procesor, 1 GB pamięci RAM i posiadał wymienne obudowy, które pozwalały spersonalizować urządzenie. To właśnie ten model spopularyzował gesty moto, dostępne wcześniej jedynie w droższych modelach marki.

moto g4 zaoferował Moto Maker – narzędzie pozwalające bardzo mocno personalizować wygląd smartfonów już na etapie ich zakupu. Użytkownicy dostali możliwość wyboru koloru tylnej oraz przedniej części obudowy, wygrawerowania napisu, czy dostosowania powitania po uruchomieniu telefonu. Ale to nie koniec smaczków, bo temu urządzeniu zawdzięczamy wprowadzenie do serii czytnika linii papilarnych i aparatu z PDAF – autofokusem z detekcją fazy, poprzednio oferowanym jedynie w telefonach klasy wyższej.

moto g100 powstał jako 10. generacja w 2021 roku i było to pierwsze urządzenie z rodziny moto g, w którym zadebiutował wydajny procesor Qualcomm Snapdragon serii 8 ze wsparciem dla komunikacji 5G.

W moto g100 wyróżnikiem stała się także pojemna bateria oraz przełomowa platforma Ready For, która dała posiadaczom tego urządzenia możliwość podłączenia smartfona do zewnętrznego ekranu bez konieczności stosowania dodatkowych akcesoriów.

moto g84 5G z września tego roku kusił wyjątkowym kolorem Viva Magenta i wykończeniem skórą wegańską. Do tego znajdziemy tu wyświetlacz pOLED oraz wsparcie ze strony sztucznej inteligencji, wspierającej w fotografii i optymalizującej pracę urządzenia.

Mój ulubiony g to już staruszek, ale to on pokazał mi, że smartfon może być świetnym narzędziem pracy: odpornym, tanim i działającym dwa dni na jednym ładowaniu!

moto g7 power / fot. Motorola
moto g7 power / fot. Motorola

Motorola G7 Power to smartfon, który miał premierę w 2019 roku. Był to jeden z najpopularniejszych smartfonów Motoroli w Polsce.

Do najważniejszych możliwości tego urządzenia należały:

  • pojemna bateria o pojemności 5000 mAh, która zapewniała nawet do 60 godzin pracy na jednym ładowaniu.
  • niezły (jak na tamte lata i budżet!) aparat główny o rozdzielczości 12 Mpx, który pozwalał na robienie zadowalających zdjęć w dobrych warunkach oświetleniowych.
  • niska cena, która wynosiła mniej niż 1000 złotych.

Nigdy nie był to demon wydajności i sprzęt dla fanów „naj”, ale urządzenie po prostu dawało radę. Mieliśmy tu wyświetlacz o przekątnej 6,2 cala i rozdzielczości 1520 x 720 pikseli, procesor Qualcomm Snapdragon 632, 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej. Całość działała pod kontrolą Androida 9 Pie.

Uwielbiałem ten telefon na tyle, że miałem go dwukrotnie 🙂 Był niebywale wytrzymały na upadki i świetnie znosił byle jakie traktowanie, ładowałem go co dwa dni, umożliwiał wyraźne i głośne rozmowy, jak na ówczesne czasy radził sobie całkiem żwawo i miał cudowne gesty moto, za którymi do dziś tęsknię w każdym niemotkowym smartfonie.

Oby tak dalej i drugiej dekady rozwoju dla serii g! 

Jesteś ciekaw, jak radzą sobie dzisiejsze topowe Motki? Zobacz test Motorola razr 40 Ultra!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJNOWSZE