Polskie satelity podbijają kosmos?! SatRevolution dokonuje niemożliwego!

Czasem mamy okazję pisać o newsach, które pozwalają poczuć większą radochę niż zwykle: dopiero mówiliśmy o sukcesach Zortrax Dental, a teraz wracamy z jeszcze bardziej elektryzującą wiadomością! Słyszeliście o SatRevolution? Jeśli nie, to warto rzucić okiem na dokonania tej marki rodem z Wrocławia, bo już jest o niej głośno przy okazji eksploracji orbity okołoziemskiej!

SatRevolution to wielki krok dla polskich technologii i szansa na narzędzia, o których marzymy

30 czerwca na słynnej pustyni Mojave miał miejsce udany start rakiety Virgin Orbit, która wyniosła w przestrzeń kosmiczną dwa polskie satelity stworzone przez SatRevolution.

Te urządzenia to nie tylko międzynarodowy sukces krajowej marki, ale też początek drogi do stosowania narzędzi, które już z powodzeniem są użytkowane przez wiodące technologicznie kraje.

Satelity STORK-4 i STORK-5 będą zbierać multispektralne obrazy i dane średniej rozdzielczości dla klientów z branży rolniczej i energetycznej w Polsce i USA. Dzięki zastosowaniu technologii Space Edge Zero (SEZ), dane obserwacyjne będą przetwarzane jeszcze w kosmosie – na Ziemię trafi już gotowy produkt, co ułatwi szybką komercjalizację prowadzonych obserwacji.

Wykorzystywany będzie do tego autorski system Vision 300. Jest to instrument do obserwacji Ziemi w czterech kanałach spektralnych. Trzy z nich to kanały widzialne: czerwony, zielony, niebieski oraz kanał bliskiej podczerwieni. Dzięki nim możliwe będzie uzyskanie konkretnych parametrów, które pozwolą na przykład na ocenę kondycji roślin i będą wykorzystane w tzw. rolnictwie precyzyjnym.

Tomasz Poźniak, SatRevolution, Chief Development Officer
SatRevolution / fot. SatRevolution

To nie koniec dobrych wiadomości – nie dość, że zaczynamy liczyć się w branży kosmicznej (przy okazji przypomnę polski łazik marsjański Hyperion 2, którym jakiś czas temu zapunktowała Politechnika Białostocka), to jeszcze SatRevolution zapowiedziało kolejny start rakiety, mającej wynieść na orbitę następne satelity w 2024 roku (a wcześniej z Brazylii i Wielkiej Brytanii).

Tym razem jednak cała akcja będzie miała miejsce w … Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJNOWSZE