Roborock Saros Z70 to zaawansowany robot sprzątający wyposażony w unikalne, robotyczne ramię mechaniczne OmniGrip, które wyróżnia go na tle konkurencyjnych modeli i pozwala na wykonywanie zadań wykraczających poza standardowe sprzątanie.
Cena urządzenia przekracza jednak 7 tysięcy złotych (stan na premierę, czerwiec 2025), co czyni go propozycją skierowaną do klientów oczekujących topowych, innowacyjnych rozwiązań i gotowych zapłacić więcej za przełomowe funkcje oraz najwyższą jakość wykonania.
Sprawdzamy, jak topowa propozycja Roborocka radzi sobie z codziennym sprzątaniem i czy słynne ramię to nie tylko sprytny trick marketingowy!
Roborock Saros Z70: specyfikacja techniczna w skrócie

- Wymiary robota: wysokość: 79,8 mm, umożliwia wjazd pod większość mebli, kontynuując trend niskoprofilowych konstrukcji Roborocka; szerokość 350 mm
- Stacja dokująca: wysokość 488 mm, głębokość 475 mm, szerokość 381 mm – mimo rozbudowanej funkcjonalności, jej rozmiary i design nie są przytłaczające
- Ramię mechaniczne OmniGrip: posiada własną kamerę i czujniki), umożliwia obrót w pięciu płaszczyznach, co zapewnia dużą precyzję ruchów
- Wysokość podwozia i szczotek obsługuje AdaptLift, robot pokonuje progi do 3 cm
- Urządzenie jest wspierane spierane przez zaawansowane algorytmy AI do rozpoznawania i obsługi obiektów – fabrycznie rozpoznaje 108 obiektów, z możliwością dodania do 50 nowych przez użytkownika. System ten jest stale rozwijany poprzez aktualizacje
- Do nawigacji zamiast LiDAR zastosowano system StarSight 2.0, oparty na czujniku 3D ToF, kamerze RGB i AI
- Siła ssania: 22 000 Pa
- Pojemność zbiornika na wodę: 69 ml
- Pojemność zbiornika na kurz: 270 ml
- Stacja podgrzewa wodę do 80 stopni, suszy mopy w temp. 55 stopni
- Stacja posiada worek na nieczystości stałe 2,5 l; zbiornik wody czystej 4 l; zbiornik wody brudnej 3 l
- System mopowania Mop FlexiArm, w którym pady obracają się 180 razy na minutę z dociskiem 10N a prawy pad potrafi się wysuwać
- Czas pracy do 3h w najsłabszym trybie, czas ładowania 2,5 h
Co potrafi Saros Z70?

Na pokładzie znajdziemy potężny system czyszczenia, łączący technologię Hyper Force o mocy ssania do 22 000 Pa, co stanowi znaczący wzrost względem wcześniejszych modeli Roborocka (np. 10 000 Pa) oraz unikatowe szczotki: główną szczotka FreeFlow o pojedynczej konstrukcji, minimalizującą plątanie włosów oraz podnoszoną boczną szczotkę Flexi Arm, która skutecznie wspiera czyszczenie w trudno dostępnych miejscach.
Mobilność robota zapewnia adaptacyjne podwozie, które pozwala na unoszenie każdego z trzech kół, umożliwiając pokonywanie przeszkód do 3 cm wysokości, a technologia Flexi Arm Riser oraz wysuwane, elastyczne mopy pozwalają dotrzeć do najdalszych zakamarków i wokół nóg mebli.
Aplikacja mobilna pozwala aktywować inteligentny tryb pracy Smart Plan, jaki automatycznie dostosowuje tryby sprzątania na podstawie mapowania przestrzeni i poziomu zabrudzenia, a użytkownik może dodatkowo wymusić konkretne scenariusze (np. ilość mopowania w różnych kierunkach, kolejność sprzątania itp).
Jeśli nie mamy ochoty używać apki to można spróbować sterowania głosowego poprzez asystenta Rocky (obecnie bez obsługi języka polskiego), ale fajnym smaczkiem jest możliwość manualnego przejęcie kontroli nad ramieniem oraz możliwość sterowania robotem przez aplikację.
Czy robotyczne ramię ma sens?

Ramię OmniGrip umożliwia podnoszenie i przenoszenie drobnych przedmiotów (np. chusteczki, skarpetki, maskotki, obuwie) do wyznaczonego miejsca, np. „kosza” na śmieci (znajdziemy go w zestawie) lub wskazanego punktu w aplikacji.
Możliwość ręcznego sterowania ramieniem przez aplikację pozwala na indywidualne dostosowanie sprzątania lub … zabawne interakcje – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać ramię robota do niecnych celów i np. wystraszyć niespodziewającego się takiego obrotu sprawy domownika 🙂
Ramię wspierane przez AI rozpoznaje nie tylko przedmioty, ale także zwierzęta domowe, omijając je podczas pracy – w ogóle sam robot jest chyba najbardziej delikatny spośród, tych, które dotychczas przewinęły się przez moje ręce (na wideorecenzji wyśmienicie ilustruje to scena, kiedy Roborock zręcznie omija maskotkę lub miski z wodą i karmą dla kota).
Warto pamiętać, że podczas pracy automatycznej sprzęt stosuje podwójny cykl:
- Etap 1: tradycyjne odkurzanie i mopowanie, podczas którego robot rozpoznaje także przedmioty na podłodze,
- Etap 2: po powrocie do stacji i czyszczeniu robot wykorzystuje ramię do zebrania wykrytych przedmiotów – nie łączy tych czynności w jednym cyklu, lecz wykonuje je sekwencyjnie, co zwiększa skuteczność i dokładność sprzątania.
W praktyce ramię działa bardzo dobrze, choć mogą wystąpić trudności z rozpoznawaniem niektórych obiektów na miękkich podłożach (np. klapki na dywanie), jednak producent zapowiedział poprawki w nadchodzących aktualizacjach.
Obecnie bez problemu robot radzi sobie z zebraniem skarpetek (im bardziej zmiętych, tym lepiej) czy zużytych chusteczek higienicznych i innych zgniecionych papierków.
System Stacji Dokującej 4.0

Stacja jest dość kompaktowa i elegancka, pozwala na:
- automatyczne odczepianie mopa
- szybkie ładowanie (2,5 godziny)
- mycie mopa gorącą wodą (80°C)
- samodzielne czyszczenie stacji wodą o tej samej temperaturze
- inteligentne ponowne mycie i mopowanie
- suszenie mopów ciepłym powietrzem (55°C)
- automatyczne opróżnianie pojemnika na kurz
- napełnianie zbiornika na ciepłą wodę
- automatyczny dozownik detergentów (detergent nie jest dołączony do zestawu)
- zdejmowana podstawa stacji dokującej ułatwiająca czyszczenie
Z mojej perspektywy bezcenna jest możliwość pozostawienia mopów w stacji i jazdy bez nich, co pozwala na bezpieczne sprzątanie powierzchni, gdzie mopowanie nie jest wskazane.
Nawigacja i integracja Smart Home

Nawigacja 3D pozwala na zaawansowane mapowanie przestrzeni oraz bardzo precyzyjne rozpoznawanie obiektów i przeszkód (w tym zwierząt, przewodów, nowych przedmiotów na podłodze).
Zastanawiałem się, jak rozwiązanie wybrane przez Roborocka sprawdza się w praktyce podczas nawigowania w trudnych warunkach i mówiąc wprost: zestawiając Z70 z nowszą Roomba, wyposażoną w LiDAR, można pochwalić chińskiej marce wyboru – robot nie gubi się nawet pod kanapami czy niskimi meblami, bezproblemowo wraca do stacji, reaguje szybko na zmiany w otoczeniu i jest baaardzo delikatny.
System StarSight 2.0 zapewnia autonomiczne i skuteczne poruszanie się po mieszkaniu, nawet w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu – kiedy np. zostawiłem na podłodze przedłużacz, którego tam wcześniej nie było, robot zręcznie go ominął i obfocił na mapie w apce jako przeszkodę, pytając, jak na nią reagować.
Fajną opcją jest podgląd obrazu z obu kamer (na ramieniu i froncie robota), która w połączeniu z możliwością komunikacji głosowej umożliwia obserwację mieszkania, komunikację z domownikami oraz sprawdzanie, jak ma się nasz pupil.
Spore nadzieje wiążę z obsługą protokołu Matter, pozwalającego na integrację z otwartymi systemami Smart Home, co umożliwia zaawansowaną automatyzację i łączenie z innymi urządzeniami – aż żałowałem, że nie miałem już zestawu od Aqary, który niedawno gościł w recce na kanale (Co potrafi prosty zestaw Smart Home Aqara).
Podsumowanie, czyli gdy ważniejsze niż koszty zakupu są możliwości sprzętu

Mechaniczne ramię OmniGrip wyznacza nowe standardy w segmencie robotów sprzątających, umożliwiając nie tylko sprzątanie, ale i pomoc w codziennych czynnościach domowych – no, może z tą ostatnią przesadzam, ale pierwszy krok w tym kierunku został właśnie wykonany.
Konstrukcja i funkcjonalność ramienia pozwalają na skuteczne podnoszenie i przenoszenie przedmiotów, a system AI stale się rozwija – mimo drobnych problemów z wykrywaniem obiektów na miękkich podłożach, które mają zostać naprawione w nadchodzącej aktualizacji.
Robot oferuje bardzo wysoką skuteczność mopowania dzięki dwóm ruchomym mopom, które docierają do trudno dostępnych miejsc i są automatycznie czyszczone oraz suszone w stacji. Odkurzanie również nie stanowi kłopotu dla Sarosa Z70 – ani gruby dywan, ani płytki czy panele ze sporą ilością drobin i kurzu nie są mu straszne. Mycie i odkurzanie w tym sprzęcie pokazuje konkurencji, jak należy to robić, a mechaniczne ramię – choć jest fajnym dodatkiem, który pokazuje klasę o odwagę marki – to jednak ciągle dodatek i tym chciałbym zakończyć moją opinię.
Owszem, Roborock Saros Z70 jest nowatorski dzięki OmniGrip, ale o jego sile stanowi wysoka jakość sprzątania, autonomia (nie tylko w zakresie przemieszczania się czy sprzątania, ale też mycia i suszenia!), mocna bateria, potężna ale prosta w obsłudze apka, adaptacyjne podwozie, rozpoznawanie przeszkód i inne smaczki, które są po prostu bardziej praktyczne.
Model skierowany jest do technologicznie świadomych klientów, oczekujących najnowszych rozwiązań, wysokiej jakości wykonania i akceptujących wyższe koszty zakupu.