Jak w codziennym życiu w swoich czterech ścianach dołączyć do zielonej strony mocy? Przedstawiamy 7 praktycznych porad, które pomogą nam wszystkim żyć bardziej ekologicznie na co dzień.
Lipiec Wolny od Plastiku to globalny ruch, zapoczątkowany ponad dekadę temu w Australii i szybko zdobywający popularność na całym globie.
Ale, ale!
Ekologiczny styl życia nie musi wiązać się wyłącznie z systemowymi zmianami na gruncie międzynarodowej polityki czy funkcjonowania globalnych korporacji, ani z wielkimi poświęceniami czy znaczącymi wydatkami (wręcz przeciwnie!), może też dotyczyć mikroskali.
Poznajmy 7 metod, które przybliżą nad do tego celu.
Oszczędzajmy wodę
To nie tylko kwestia ekologii, ale również oszczędności. Wybierajmy prysznic zamiast długich kąpieli w wannie pełnej wody, używajmy zmywarki zamiast myć naczynia ręcznie i dbajmy o szczelność kranów.
Dobrym pomysłem jest także inwestowanie w baterie z eko-przyciskami, które ograniczają zbędny wypływ wody. Tak samo jak w słuchawkę prysznicową z perlatorem, skutecznie ograniczającym ilość wytryskiwanej z niej wody.
Dodajmy do tego, że jeśli zgromadzimy wodę w beczce na deszczówkę, możemy użyć do podlewania roślin w ciepłe dni.
Nie marnujmy żywności
Marnowanie jedzenia to jedna z głównych zmor, szczególnie na Zachodzie. Dlatego planowanie posiłków, robienie listy konkretnych zakupów i unikanie lawirowania z wózkiem między półkami marketów na pusty żołądek to podstawowe kroki, które pomogą zmniejszyć ilość wyrzucanej żywności.
Sprawdzajmy też w sklepach daty ważności jedzenia, by nie musieć go wyrzucać na następny dzień.
Ograniczmy plastik i jednorazowe opakowania
Cała ludzkość zużywa ok. milion plastikowych butelek na minutę (średnio 156 plastikowych butelek na osobę rocznie). Prognozuje się, że jeśli nie zaczniemy poważnie temu przeciwdziałać, do 2050 r. w oceanach i morzach będzie pływać więcej plastiku niż ryb. Co więcej, 91 proc. plastiku na świecie nie ulega recyklingowi, zaś jego rozkład trwa… 450 lat!
Co w związku z tym? Unikajmy jednorazowych torebek foliowych, plastikowych naczyń i sztućców. Zamiast tego korzystajmy z wielorazowych toreb materiałowych, metalowych słomek i kubków. Wybierajmy produkty bez plastiku i pakowane w materiały biodegradowalne.
A co ze sprzątaniem? Warto zainteresować się EzeeTabs – holenderskimi nowatorskimi kapsułkami do czyszczenia różnych powierzchni, w tym kuchni, łazienki, szkła, butelek czy urządzeń.
Wystarczy napełnić butelkę wielokrotnego użytku letnią wodą z kranu i rozpuścić w niej biodegradowalną tabletkę. Tak oto uzyskujemy uniwersalny środek czyszczący i unikamy każdorazowego zabierania ciężkich plastikowych butelek jednorazowego użytku.
Kupujmy ubrania z sensem
Przemyślane zakupy odzieżowe to klucz do zrównoważonej mody. Wybierajmy ubrania dobrej jakości, które posłużą na lata a nie jeden sezon. Kupujmy ciuchy z drugiej ręki, wspierajmy marki stosujące ekologiczne oraz naturalne materiały, zamiast poliestrowego szaleństwa. Zastanówmy się też nad recykling ubrań – przerabianiem, oddawaniem lub ich sprzedażą.
Segregujmy śmieci
Prawidłowa segregacja odpadów to dziś synonim ekologicznego życia. Oddzielajmy plastik, szkło, papier i odpady organiczne. Używajmy właściwych pojemników do segregacji i oddawajmy zużyte baterie oraz sprzęt elektroniczny do odpowiednich punktów zbiórki. Tak niewiele, a efekty będą wymierne.
Wybierajmy kosmetyki i środki czystości bez chemii
Stosujmy naturalne kosmetyki i detergenty, bez freonu czy innych szkodliwych substancji. A może by tak pokusić się o stworzenie własnych, przyjaznych naturze preparatów? Ograniczymy w ten sposób ilość szkodliwych substancji chemicznych w swoich czterech kątach i środowisku.
Oszczędzajmy prąd
Last but not least. Postawmy na wybór energooszczędnych urządzeń AGD (lodówki, zmywarki czy pralki klasy A+++), wymieniajmy żarówki na LED-owskie i ocieplajmy dom, by uniknąć strat w energii.
Pamiętajmy, aby nie zostawiać niepotrzebnie sprzętu elektronicznego w trybie czuwania oraz odłączać ładowarki od sieci zakończeniu ich pracy. To proste kroki, które przynoszą realne oszczędności na rachunkach za energię.