Potężna aktualizacja Zepp Health wprowadza GPT od OpenAI i inne niespodzianki!

Zepp Health od dłuższego czasu jest jedną z szybciej rozwijających się aplikacji zdrowotnych i świetnie obrazuje drogę, jaką przeszła sama marka Amazfit.

Lata temu była to po prostu jedna z tych firm, które świetnie radzą sobie w kategorii tanio a dobrze, a od kilkunastu miesięcy widać jak na dłoni, że to właśnie Zepp OS może walczyć o miano najszybciej rozwijającego się ekosystemu.

Zegarki na nim oparte potrafią dobrze radzić sobie z:

 • monitorowaniem aktywności (tu wyróżniają się świetnym GPSem),
 • rozmowami po Bluetooth,
 • mapami (można wgrywać własne trasy),
 • płatnościami NFC,
 • możliwością instalacji dodatkowych aplikacji ze sklepu,
 • personalizowanym treningiem dzięki asystentowi AI,

a dzięki najnowszej wersji oprogramowania wśród bajerów pojawia się możliwość pogawędzenia sobie ze smartwatchem! No dobra – może nie będzie to pełnoprawna pogawędka, ale implementacja OpenAI-GPT-4o zmienia zasady interakcji 🙂

Zepp OS 4.0 przynosi duże nowości i na początek skorzystają z nich posiadacze Balance oraz Active, ale producent nie zapomniał o starszych urządzeniach

Amazfit Cheetah / fot. OffTech
Amazfit Cheetah / fot. OffTech

Zepp OS 4 wykorzystuje technologię Dużych Modeli Językowych (Large Language Models) i współpracuje z najnowszym rozwiązaniem OpenAI-GPT-4o. Zanim przejdziemy dalej do nowości warto zaznaczyć, że w pierwszej kolejności aktualkę otrzymają posiadacze Amazfit Balance i Active, czyli najnowszych zegarków marki, ale do końca 2024 roku pojawi się ona także na modelach T-Rex Ultra, Falcon i Cheetah (tu znajdziesz test Amazfit Cheetah).

Co ciekawe, najnowsza wersja systemu trafia na Active, czyli urządzenie wycenione na około 600 zł – podoba mi się to, bo świadczy o uczciwym podejściu do każdego klienta, a nie tylko tego, który wybiera topowe modele.

Zepp OS 4 rozbudowuje możliwości, jakie oferuje Zepp Flow poprzez integrację z technologią OpenAI-GPT-4o. Możemy sterować zegarkiem za pomocą poleceń głosowych, bez konieczności używania przycisków lub wypowiadania konkretnych komend!

Interfejs Zepp OS 4 umożliwia m.in. intuicyjne zarządzanie ustawieniami, inicjowanie połączeń telefonicznych Bluetooth (np. na numer alarmowy 112) czy błyskawiczne odpowiadanie na wiadomości WhatsApp wysyłane z urządzeń z Androidem (iOS będzie obsługiwany w najbliższej przyszłości).

Świetnie wygląda rozwój Flow, który w obecnie przeze mnie testowanym Balance, pracującym na Zepp 3.5, potrafi odpowiadać na proste zapytania głosowe, ale robi to wyświetlając tekst na ekranie urządzenia. W wersji 4 ta odpowiedź jest generowana również głosem!

Niestety, Zepp Flow nie obsługuje jeszcze języka polskiego – trwają nad tym prace. Obecnie Zepp Flow wspiera m.in. angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski.

Na pewno aktualizację ciepło powitają też fani rozbudowanych ekosystemów: Zepp OS 4 umożliwia integrację z wieloma urządzeniami peryferyjnymi, m.in. głośnikami Sonos, licznikami rowerowymi Garmin, kamerami sportowymi GoPro.

Zepp OS 4 rozbudowuje także ekosystem własnych aplikacji. Nowe rozwiązania, skierowane do osób aktywnych fizycznie, umożliwią m.in.:

 • Odczyt szerokości i długości geograficznej, wysokość nad poziomem morza oraz ciśnienie powietrza w miejscu, gdzie trenuje użytkownik;
 • Pomiar odległości w linii prostej między dwoma wskazanymi punktami;
 • Wyświetlanie danych treningowych w trybie nocnym;
 • Wyliczenie uśrednionej mocy biegowej (tzw. Running Power), którą użytkownik może utrzymać przez godzinę biegania lub jazdy na rowerze;
 • Wyliczenie ilości węglowodorów i tkanki tłuszczowej, które użytkownik może spalić w trakcie ćwiczeń (wartości podawane będą w gramach).

Dodatkowo użytkownicy Cheetah, Falcon i T-Rex Ultra otrzymają dostęp do specjalnej aplikacji Workout Extension. Aplikacja ta umożliwi personalizację interfejsu z danymi treningowymi. Obecnie ekosystem Zepp Health oferuje ponad 300 miniaplikacji i 5700 tarcz na zegarki (tu warto zaznaczyć, że część jest płatna!).

Teoretycznie aktualizacja powinna pojawić się już na dniach na Balance i Active – ja jeszcze jej nie mam, a Wy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJNOWSZE