EZVIZ H6c to przedstawiciel coraz popularniejszych kamerek domowych, które jeszcze jakiś czas temu wydawały się zbędnym gadżetem – z jednej strony przez problemy z obsługą i jakość nagrań (zwłaszcza wśród budżetowych urządzeń), z drugiej przez brak zaufania wielu użytkowników do nieznanego pochodzenia chmur, mających przechowywać dane.
Bohater naszej recenzji ma jednak zaskakująco przyjemny pomysł na siebie i pozwala w relatywnie niewielkim budżecie cieszyć się sensowną jakością nagrań i świetna obsługą, która sprawi, że z tego sprzętu bez trudu skorzystają nawet te osoby, które na co dzień stronią od konfigurowania czegokolwiek 🙂

Przede wszystkim EZVIZ H6c pozwala zapisywać dane na własnej karcie pamięci (maksymalna pojemność wynosi 256 GB) i nie musimy korzystać z chmury producenta – to ważny argument dla maniaków prywatności oraz tych osób, które nie chcą generować dodatkowych kosztów.
Jak większość narzędzi chmurowych także rozwiązanie EZVIZ po okresie próbnym staje się płatne i warto to zaznaczyć już na wstępie – za to marka uczciwie informuje nas o potencjalnych kosztach już na etapie instalacji kamerki i za to należą się jej słowa uznania.
Jakiś czas temu testowaliśmy analogiczny sprzęt Hamy (zobacz recenzję obrotowej kamery wewnętrznej Hama) i EZVIZ zaskoczył na jego tle niższą ceną przy podobnych – a chwilami lepszych – parametrach!
Tym bardziej byłem ciekaw, jak H6c sprawdzi się w codziennym użytkowaniu i uchylę rąbka tajemnicy, że to przyjemne urządzenie ze sporym potencjałem, któremu niestraszne nocne sesje nagraniowe 🙂
EZVIZ H6c: specyfikacja

- Jasność obiektywu: f/2.4
- Kąt widzenia kamery: 85°
- Kompresja wideo: H.264
- Rozdzielczość: FullHD, 1080p, do 15 fps
- Łączność: Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) 2.4 GHz, LAN 10/100 Mb/s
- Zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej: 64/128-bit WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2 PSK
- Dedykowana aplikacja Android, iOS
- Zasilacz sieciowy z odłączanym przewodem microUSB
- Wbudowane gniazdo na kabel LAN oraz czytnik kart pamięci microSD
- Możliwości: detekcja ruchu, dwukierunkowy dźwięk, powiadomienia na telefon, śledzenie poruszających się obiektów, rozszerzony zakres dynamiki Digital WDR, wbudowany głośnik i mikrofon
- Zakres obrotu kamery: 360°
- Wymiary: wys. 119 mm, szer. 88 mm, gł. 88 mm
- Waga: 218 g
- Kolorystyka: biały
EZVIZ H6c: budowa i jakość wykonania

Urządzenie otrzymujemy w schludnym kartonowym opakowaniu, które skrywa sprytnie chronioną przed uszkodzeniami kamerę (spoczywa w specjalnym wcięciu, a dodatkowo jej obiektyw chroni folia), nieco papierologii, podstawkę do montażu „stałego” wraz z wkrętami, ładowarkę z zaskakująco długim przewodem, który z jednej strony kończy się klasycznym USB, z drugiej – micoUSB.
Niby szkoda, że nie jest to USB-C, ale z drugiej strony na rynku znajdziemy jeszcze masę podobnych kabli w różnych długościach i w niewielkiej cenie.
Kamera została wykonana z dobrej jakości tworzywa sztucznego i jej design jest nieco w stylu wyobrażenia współczesnego urządzenia tego typu, wykonanego w konwencji charakterystycznej dla … Google. Dzięki temu może się ona podobać i wkomponuje się chyba w każde otoczenie – choć trzeba uprzedzić, że nie będzie tak dyskretna, jak wspomniana już Hama.

Podobają mi się solidne, gumowane nóżki, jakie znajdziemy na spodzie urządzenia, sprawiające, że kamerka stabilnie trzyma się podłoża. Dzięki znajdującemu się w zestawie uchwytowi montażowemu możemy przytwierdzić H6c na ścianie/suficie.
Wygląd tego modelu określiłbym jako schludny i nowoczesny, a materiałom i jakości spasowania także nie sposób niczego zarzucić (a już zwłaszcza w tej półce cenowej).
EZVIZ H6c: instalacja, aplikacja i wrażenia z obsługi

Domowe kamerki często odstraszają początkujących użytkowników tym, że mogą być potencjalnie czasochłonne w montażu i konfiguracji. W przypadku EZVIZ H6c nic bardziej mylnego, bo kamerka jest gotowa do pracy niemal do razu po wyjęciu z opakowania. Wystarczy znaleźć miejsce, gdzie chcemy ją ulokować i ja nie stosowałem montażu stałego poprzez podstawkę (wystarczy użyć trzech dodanych w zestawie kołków/wkrętów), ale zwyczajnie postawiłem ją na półce.
Najciekawsze jest to, że tak prozaiczna kwestia, jak długość kabla zasilającego jest tu imponująca (ponad 3 m!) i pozwala doprowadzić prąd nawet z oddalonego gniazda. W zestawie znajdziemy także zgrabną ładowarkę 1A/5V, którą łatwo wpiąć nawet w solidnie już upstrzoną wtykami listwę.
Po ustawieniu kamery instalujemy aplikację EZVIZ, udzielamy jej wymaganych uprawnień, łączymy z domowym Wi-Fi i kierujemy kod QR, jaki nam wyświetli, na oczko H6c. Tyle wystarczy, żeby móc cieszyć się podglądem treści z kamerki, choć trzeba jeszcze pamiętać, by określić miejsce zapisu danych – albo będzie to chmura producenta (po okresie testowym płatna), albo nasza karta microSD.
Sam użyłem tej drugiej opcji i nie zauważyłem żadnych problemów z pracą na karcie podczas ponad 10-dniowych testów.
Aplikacja EZVIZ to świetne połączenie intuicyjnej obsługi i sporej ilości opcji, które nie wymagają zastanawiania się nad ich znaczeniem.
Przy odpalaniu apki jesteśmy proszeni o potwierdzenie swojej tożsamości odciskiem palca/PINem, po czym główny ekran wita nas:
- skrótem do konta i ustawień,
- stylem układu (personalizacja treści na ekranie),
- dodaniem urządzenia (z listy, kod QR, utwórz miejsce, udostępnij rodzinie lub gościom),
- skrótem do biblioteki nagrań (widok kalendarza),
- inteligentne powiązanie (tworzenie automatycznych procedur, wymagających dodatkowych czujników, takie jak na przykład włączenie oświetlenia po reakcji czujnika otwarcia/zamknięcia czy otworzenie drzwi spowoduje włączenie lub wyłączenie pracy kamery).
W ustawieniach odnajdziemy dane swojego konta, mój album (zapisane nagrania), język, tryb ciemny/jasny, zarządzanie skrótami, alerty e-mail, automatyczne uaktualnianie, narzędzia sieciowe (konfiguracja Wi-Fi, sprawdzenie sygnału, konfiguracja trybu dostepu), podgląd na żywo w sieci LAN, stan pamięci masowej, uprawnienia systemowe, informacje o aplikacji, możliwośc dodania do kamerki dodatkowych osób, aktywacja CloudPlay (chmura EZVIZ), inteligentne integracje ( współpraca z Alexą czy asystentem Google), nowe funkcje (przegląd nowości jakie dodają aktualizacje), centrum pomocy, opinie i czat.
Podgląd aktualnego stanu pomieszczenia, jakie rejestruje kamerka, znajdziemy w centralnej części ekranu. Po tapnięciu miniaturki zostajemy przeniesieni do widoku podglądu i tu możemy pauzować nagranie, regulować głośność, włączyć pełny ekran podglądu, aktywować głośnik i komunikację dwukierunkową czy w końcu przejść do ustawień samej kamerki.
Znajdziemy w nich włączenie audio, wskaźnika pracy, oświetlenia IR, powiadomienia o alarmie, automatyczne śledzenie, zdjęcie 360 stopni, ustawienia czasu, połączenie Wi-Fi, szyfrowanie obrazu, odwrócenie obrazu, tryb uśpienia, zaawansowane ustawienia obrazu (kolory oryginalne, delikatne, intensywne).
Oczywiście możemy sami wymusić wykonanie fotografii przez kamerkę, rejestrowania obrazu, przejmiemy sterowanie (w pionie i poziomie), wybierzemy jakość obrazu (FHD, HD, Standard) i przejdziemy do osi czasu, na której zgrupowano nagrania.
Wszystko działa tu stabilnie i szybko, a na ekranie telefonu obraz wygląda bardzo dobrze i nie ma tu tego wrażenia niskiej rozdzielczości, jaką zobaczymy po przerzuceniu filmiku na komputer.
Warto podkreślić, że poza sterowaniem obrotem i pochyleniem kamery możemy powiększać obraz nawet ośmiokrotnie – niestety największy zoom atakuje nas bardziej pikselozą niż ilością szczegółów 😉
Jak nagrywa EZVIZ H6c?

Tu bardziej wymowne od słów będzie nagranie i znajdziecie je w wersji wideo testu (dla niecierpliwych próbka noc/dzień zaczyna się od 6:21 s);
O ile w podglądzie na ekranie smartfona jakość obrazu jest całkiem przyjemna, to już większy ekran demaskuje rozdzielczość i nietrudno zrozumieć, że producent zdecydował się wypuścić nieco droższą wersję tego modelu, obsługującą 2K.
Na szczęście nie jest to jakość utrudniająca rozpoznanie szczegółów czy rysów twarzy, ba – kamerka radzi sobie dobrze także w ciemności i jedyne, co może tu trochę irytować, to długi czas przejścia pomiędzy trybem dzień/noc.
Warto wspomnieć też o płynności rejestrowanego ruchu, bo 15 kl/s jest wynikiem, jaki sprawia, że gołym okiem widzimy nienaturalność zapisanego obrazu – jednak ponownie nie przeszkadza to jego czytelności.
Czy warto kupić EZVIZ H6c?

W cenie około 150 zł EZVIZ H6c jest jedną z ciekawszych kamerek na rynku, zapewniającą widok panoramiczny, rozdzielczość FHD, widzenie nocne w podczerwieni z zasięgiem do 10m, detekcję ruchu, automatyczne śledzenie, dwukierunkowe rozmowy, tryb uśpienia i wyświetlanie podglądu na swoim smartfonie z dowolnego miejsca na ziemi.
Dodajmy do tego łatwe zdalne sterowanie dzięki aplikacji z wbudowanym wirtualnym pilotem (obrót o 340 stopni w poziomie i 55 stopni w pionie), czytnik kart do 256 GB, certyfikaty DNV w zakresie bezpieczeństwa informacyjnego (ISO/IEC 27001:2013), ochrony danych osobowych (ISO/IEC 27701:2019), bezpieczeństwa chmury danych (CSA STAR) czy uniwersalną aplikację, pozwalającą stworzyć rozbudowany Smart Home.
EZVIZ ma duży potencjał do tego, żeby stać się dobrze wycenioną konkurencją dla rozwiązań popularnych w inteligentnym domu – od kamer przez oświetlenie po czujniki. W przypadku H6c mamy do czynienia z urządzeniem nastawionym na prostotę obsługi i stabilną pracę bez skupiania się na obrazie w jakości przewyższającej 1080p.
Czy rozdzielczość będzie czymś, co utrudni wybór akurat tego modelu? Niekoniecznie – zwłaszcza, kiedy przypomnimy sobie, że całkiem niedawno był to standard, jakim operowały płyty DVD.
EZVIZ H6c: zalety
- cena!,
- nastawiona na intuicyjność aplikacja,
- szybki czas reakcji urządzenia – od zdalnego sterowania położeniem kamery po wznowienie pracy po odcięciu energii,
- dobra jakość nagrań w dzień i w nocy,
- opcja podążania oczka kamery za źródłem ruchu,
- alerty na smartfonie,
- głośnik i mikrofon do rozmów,
- bardzo długi przewód ładujący i kompaktowa ładowarka,
- nowoczesny wygląd urządzenia i prostota montażu łącznie z sufitowym.
EZVIZ H6c: wady
- osoby przyzwyczajone do kamerek o wyższej rozdzielczości zauważą spadek jakości,
- 15 klatek na sekundę owocuje średnią płynnością ruchu,
- jakość dźwięku zbieranego z większej odległości jest mizerna.