Polski wynalazek znów ma szansę? Rusza nowy konkurs Nagroda Jamesa Dysona!

Nagroda Jamesa Dysona to jedno z wydarzeń, które daje sporo emocji nie tylko fanom nowoczesnych technologii – dość wspomnieć, jak ostatnio kibicowaliśmy chłopakom z Polski, którzy finałowo otrzymali laury za SmartHEAL!

Sam mam dużą sympatię do podobnych konkursów i to nawet nie dlatego, że pozwalają „zarobić” młodym wynalazcom (bo tu nawet polskie granty NCN potrafią przebić wielokrotność wypłaty za pierwsze miejsce), ale oferują coś, co jest trudne do przeliczenia na gotówkę – czyli przebicie się w mediach i 5 minut sławy, które często procentują komercjalizacją nie tylko nagrodzonego produktu!

Jesteś młodym naukowcem? Ruszyły zapisy do nagrody Jamesa Dysona na 2023 rok!

SmartHEAL: team twórców / fot. mat. prom.
SmartHEAL: team twórców / fot. mat. prom.

Właśnie ruszyły zapisy do tegorocznej edycji Konkursu Nagroda Jamesa Dysona, której przyświeca promocja  zrównoważonego rozwoju. Młodzi inżynierowie mogą już teraz zgłaszać swoje projekty, również te stworzone dla dobra naszej planety.

Od 2005 r. organizatorzy konkursu motywują przedsiębiorczych studentów i świeżych absolwentów studiów inżynierskich do rozwiązywania rozmaitych problemów o wymiarze globalnym, poczynając od kwestii środowiskowych, a kończąc na opiece zdrowotnej.

Zwycięzcy poprzednich edycji konkursu stworzyli rozwiązania w zakresie:

Do tej pory w ramach konkursu nagrody pieniężne otrzymali autorzy ponad 390 wynalazków. Co więcej, ponad 70% zwycięzców etapów międzynarodowych komercjalizuje swoje projekty!

Jak wygląda starcie młodych naukowców i na co mogą liczyć zwycięzcy? Zacznijmy od nagród, bo one najbardziej rozpalają wyobraźnię:) Będą to:

  1. Nagrody pieniężne. Zwycięzcy etapu międzynarodowego otrzymają 160 000 zł, a zwycięzcy etapów krajowych – po 26 000 zł na dalsze prace nad projektem.
  2. Rozgłos medialny. Zwycięzcy poprzednich edycji konkursu podkreślają, że rozgłos uzyskany dzięki zdobyciu nagrody był niezmiernie pomocny w realizacji ich dalszych planów.
  3. Wsparcie dla zwycięzców poprzednich edycji. W zeszłym roku organizatorzy konkursu stworzyli specjalną platformę dla zwycięzców wcześniejszych edycji komercjalizujących swoje pomysły. Mogą oni teraz uczestniczyć w różnych wydarzeniach, nawiązywać kontakty, dzielić się doświadczeniami i wspierać się nawzajem.
Dyson V15 / fot. OffTech
Dyson V15 / fot. OffTech

W każdym kraju i regionie, gdzie odbywa się konkurs, zostanie przyznana Nagroda Krajowa (26 000 zł) oraz dwa wyróżnienia. Zwycięzców etapów krajowych wyłoni niezależna komisja we współpracy z firmą Dyson. W zeszłym roku konkurs po raz pierwszy odbył się w Tajlandii i Turcji, a w tym roku obejmie także Portugalię.

Zdobywcy Nagród Krajowych przejdą do międzynarodowej TOP 20 najlepszych projektów, a James Dyson wytypuje spośród nich zwycięzców międzynarodowego etapu konkursu.

Zgłoszenie projektu nie będzie wymagało od Was zachodu. Wystarczy opisać, jak działa wynalazek i jak przebiegał proces jego rozwoju za pomocą formularza internetowego zamieszczonego na stronie konkursu.

Chcesz sprawdzić, jak działają rozwiązania Dysona w praktyce? Zobacz recenzję Dyson V15 Detect Absolute Extra!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJNOWSZE