Jaki przewód do ładowarki, a jaki do transferu danych? Błyskawiczny poradnik!

Dobry przewód do ładowarki powinien zapewnić możliwość szybkiego transferu danych oraz efektywnego uzupełniania energii w różnych urządzeniach. Dzięki poradnikowi przygotowanemu przez firmę Hama sprawdzisz:

 • na co zwracać uwagę przy wyborze przewodu do ładowania,
 • jakie rodzaje wtyków są obecnie oferowane,
 • który standard USB zapewnia najszybszy transfer danych,
 • jaki oplot zapewnia długowieczność kabla,
 • czy Apple wymaga oryginalnych przewodów,
 • jaki kabel do szybkiego ładowania Quick Charge?

A najlepsze jest to, że w treści nie znajdziecie żadnych linków reklamujących rozwiązania Hamy, ale wyłącznie treści poradnikowe!

Wybieramy przewód do ładowarki: po 2 minutach i Ty znajdziesz najlepszą opcję!

Wybór przewodu do ładowania poradnik Hama (2) / fot. Hama

Kabel do ładowania i przesyłania danych między urządzeniami – wydawałoby się, że jego wybór to banał. Kiedy wgryziemy się w szczegóły, sprawa nie okazuje się już wcale taka prosta.

Parametrów i cech skutecznego oraz solidnego przewodu jest całkiem sporo, łatwo więc się w tym wszystkim pogubić, wybierając pochopnie. Przede wszystkim unikajmy kabli bez wyraźnego oznaczenia producenta, do jakich nikt oficjalnie nie chce się przyznać i na temat których na próżno szukać kluczowych informacji.

Jeśli nie chcesz tracić czasu na przekopywanie się przez dane producentów, fora i różnego rodzaju porównywarki, sprawdź poradnik Hamy, który pomoże Ci samodzielnie dokonać wyboru przewodu do ładowarki, który będzie optymalny do Twoich potrzeb! Jak to zrobić? Wystarczy trzymać się 9 poniższych wskazówek.

Potrzebuję kabla! Ale … do czego?

Podstawową kwestią jest to, do jakiego urządzenia i ładowarki potrzebny jest nam kabel. Tak oto staniemy więc przed wyborem typu złącza USB. Tutaj decyduje gniazdo, którym dysponuje nasz telefon, tablet, głośnik, słuchawki, kontroler do gier czy czytnik eBooków:

 • micro USB,
 • USB-A,
 • obustronne USB typu C (brak ryzyka podpięcia ze złej strony i wyłamania wtyku),
 • właściwe tylko dla producenta Apple Lightning.

Nasz kabel musi mieć oczywiście odpowiednio dobrane wtyczki z jednej i drugiej strony, np. USB-A do podpięcia do ładowarki i USB-C do podłączenia do telefonu. Dopiero wtedy skutecznie spełni swoje zadanie.

Jaki standard USB jest najszybszy?

Obecnie najczęściej rozróżniamy standardy:

 • USB 2.0, zapewniający przepustowość na poziomie 480 Mb/s;
 • USB 3.0, najwyższa osiągalna przepustowość wynosi wtedy do 5 Gb/s;
 • USB 3.1, przemianowany w pewnym momencie na USB 3.1 Gen. Gwarantuje transmisję danych z prędkością do 10 GB/s;
 • USB 3.2, najnowszy, który oferuje nawet do 20 Gb/s transferu danych.

Ile wynosi moc przeciętnej ładowarki?

Ważnym parametrem przy wyborze przewodu jest maksymalna obsługiwana przez niego moc wyjściowa, która musi być dopasowana do ładowarki – najpopularniejsze to od 5 do 65 W.

Długość przewodu ma znaczenie?

Kolejny istotny czynnik to oczywiście długość kabla. Wszystko zależy od tego, gdzie i w jaki sposób zasilamy energią nasze urządzenie mobilne.

Spośród tych przeznaczonych do ładowarek do smartfona najczęściej spotkamy przewody metrowe lub półtorametrowe. Szczególnie te ostatnie zapewnią odpowiednią wygodę. Wówczas możemy mieć swobodnie w rękach zasilany na bieżąco energią smartfon z ładowarką włożoną do gniazdka, a jednocześnie np. wykonywać na nim połączenia lub przeglądać Internet.

Jaki oplot przewodu do ładowania?

Teraz czas na omówienie oplotu kabla, który przekłada się w bezpośredni sposób na jego wytrzymałość.

Może być on np. silikonowy, materiałowy albo kevlarowy – ten ostatni spotkamy chociażby w przewodzie Hama Extreme USB-C – Lightning. Tak zaawansowany technologicznie kabel z wewnętrznymi żyłami wzmocnionymi włóknami DuPont Kevlar przetrzyma niezliczoną liczbę zgięć i oferuje długi czas eksploatacji.

W dodatku pleciony nylonowy płaszcz przewodu powoduje, że jest on trwały, łatwy do owinięcia i zapobiegający plątaniu się.

Powlekany wtyk to zbędny dodatek?

Warto też zainteresować się, czym jest powlekana końcówka kabla:

 • aluminiowe wtyczki ze specjalnym odciążeniem zapobiegają zginaniu lub złamaniu przyłączy,
 • pozłacane wtyczki o niskiej rezystancji styku gwarantują bezpieczną transmisję sygnału.
Wybór przewodu do ładowania poradnik Hama (3) / fot. Hama

Quick Charge, Fast Charge i zwykłe ładowanie

Jeśli zależy nam na stosowaniu kabla nie tylko do zasilania energią urządzeń mobilnych, ale też do przesyłania danych, musi być on w stanie przekazać daną moc, żeby obsłużyć np. 60 lub 100 W.

Zwróćmy uwagę, czy nasza ładowarka obsługuje standard Quick Charge i w jakiej wersji, czy też jeszcze skuteczniejszy Fast Charge:

 • Quick Charge w zależności od rodzaju pozwala na ładowanie z mocą od 10 do 100 W,
 • Fast Charge umożliwia zasilanie energią urządzenia jeszcze szybciej dzięki podniesieniu natężenia dostarczanego do ładowarki prądu.

Kabel do ładowania z wtykiem Lightning

A co z kablami z wtykiem Lightning? Na rynku nie brakuje wielu propozycji od różnych marek, ale warto zwrócić uwagę, czy przewód ma licencję MFi. Produkty MFi są licencjonowane przez firmę Apple i zostały przeznaczone specjalnie do podłączania do urządzeń iPhone, iPad oraz iPod.

Apple wymaga wysokich standardów jakości i sprawdza je, zanim produkty trafią na rynek. Odpowiednia informacja o certyfikowaniu powinna znaleźć się na pudełku z przewodem: np. żeby uzyskać maksymalną możliwą prędkość mocy ładowania iPhone’a potrzebujemy kabla z przejściówką USB-C na Lightning i ładowarkę o mocy 20 W.

Taki zestaw znajdziemy chociażby w portfolio marki Hama, która dzięki certyfikatowi MFi korzysta właśnie z technologii dostarczonej bezpośrednio od Apple.

Wtyki i ich układ

Ostatnim zagadaniem jest rodzaj wtyku przewodu. Najczęściej do wyboru mamy zagięty, prosty i kątowy, a każdy z nich powinien być dostosowany do specyfiki budowy urządzenia, które chcemy naładować.

Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach i gdzie zamierzamy zasilać je energią. Bywają też przewody z dodatkową funkcją dzięki zakrzywionej wtyczce, która posłuży jako podstawka telefonu w czasie ładowania.

Sprawdź recenzję inteligentnej kamery domowej Hama, nad którą przejmiesz sterowanie ze smartfona i pobawisz się noktowizją! 

1 KOMENTARZ

 1. Przyda się też by był mocny. Bo często się przecierają, jak są cienkie. Mam taki właśnie chyba kewlarowy Hamy. Tak mi sie wydaje, i nic sie z nim nie dzieje. Inne sie łamały i nie działały a teraz spokój 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJNOWSZE