Mały, sprytny i czujny strażnik domu: oto kamerka z noktowizorem od Hamy (TEST)!

Obrotowa kamera domowa Hama z noktowizorem (oznaczenie kodowe GTA92-0501000EU) to jedno z tych urządzeń, o których możesz nie pomyśleć, dopóki ich nie wypróbujesz – a przynajmniej ja tak miałem.

Oczywiście miałem już do czynienia z podobnymi sprzętami (po raz pierwszy sprawdzałem takie urządzenie około 3 lat temu i było to rzecz jasna cudeńko od Xiaomi, które bez większej żenady puszczało transfer przez chiński serwer i odmówiło posłuszeństwa po próbie sparowania z polską wersją aplikacji, z którą współpracował odkurzacz Xiaomi), ale nie były one zbyt dobre.

Obrotowa kamera Hama / fot. OffTech
Obrotowa kamera Hama / fot. OffTech

Zdalna obsługa działała, jak chciała, a jakość obrazu pozostawiała sporo do życzenia – nie mówiąc już o wspomnianym ruchu danych, o którym dziś wolę nie pamiętać 😉

Obrotowa kamera od Hamy zaskoczyła mnie i to na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim to sprzęt zapewniający spore możliwość, a jednocześnie o maksymalnie uproszczonej obsłudze i przy instalacji nie musicie pamiętać o żadnych bramkach itp. dodatkach, które często pojawiają się u konkurencji i komplikują montaż oraz zwiększają cenę.

Co do tej ostatniej – na oficjalnej stronie Hamy za inteligentną kamerkę do domu wyceniono dokładnie na 349 zł i choć początkowo miałem nieco wątpliwości co do słuszności tej kwoty, to po kilku tygodniach testów mam wrażenie, że to dobra oferta.

Jesteście ciekawi, dlaczego? Zapraszam do kolejnych akapitów recenzji kamery Hama!

Kamera domowa Hama: specyfikacja

Obrotowa kamera Hama / fot. OffTech
Obrotowa kamera Hama / fot. OffTech
 • Dostęp: Wi-Fi
 • Standard WLAN: 802.11 n/g/b (150 Mbps/54 Mbps/11 Mbps)
 • Zakres częstotliwości: 2,4 GHz
 • Kodowanie Wireless: WPA
 • Nośnik pamięci: microSD
 • Pojemność pamięci: 128 GB
 • Ilość klatek: max. 30 obrazów na sek.
 • Rozdzielczość: 1920 x 1080 (Full HD)
 • Asystent głosowy: Amazon Alexa (AVS), Apple Siri, Google Home
 • Dodatkowa funkcja: Night vision
 • Kąt nachylenia (max.): 50 °
 • Kąt widzenia: 105 °
 • Zakres obracania: 355 °
 • Czujniki: Audio sensor, Motion Sensor (wbudowany mikrofon i głośnik, inteligentne śledzenie ruchu)
 • Zasilanie: 5V (zasilacz w zestawie, przewód microUSB).

Kamera domowa Hama: możliwości, budowa i jakość wykonania

Obrotowa kamera Hama / fot. OffTech
Obrotowa kamera Hama / fot. OffTech

Kamerkę dostajemy w niewielkim, zgrabnie przechowującym całe wyposażenie opakowaniu. Wewnątrz znajdziemy same urządzenie, ładowarkę 5V, przewód USB-microUSB, papierologię i dwa kołki do mocowania „na stałe”.

Jak przystało na urządzenie, które z samej zasady ma być dyskretne, kamera jest niewielka i bez trudu umieścimy ją nawet na kilkucentymetrowym skrawku płaskiej powierzchni bez konieczności mocowania kołkami. Spód modelu wyposażono w gumowane nakładki, sprawiające, że dobrze przylega ono do podłoża i nawet, jeśli uruchomimy tryb automatycznego śledzenia obiektu i górna częśc urządzenia będzie się często obracała, nie ma mowy po tym, że się przewróci.

Na froncie znajdziemy oczko kamery i dwie diody (niebieska i czerwona), z tyłu wejście microUSB oraz dziurkowana powierzchnię skrywającą głośniczek/mikrofon. Sprytnie ukryto slot na kartę microSD (obsługa do 128 GB) oraz przycisk resetu – aby się do nich dobrać, trzeba odchylić głowicę do góry.

Użyte materiały są dobrej jakości, a mechanizmy obracania pracują bezgłośnie (zarówno regulacja w pionie, jak poziomie). Jedyne zastrzeżenie, jakie mam w omawianym zakresie dotyczy … długości (a raczej krótkości!) przewodu zasilającego, do tego obdarowanego archaiczną już końcówką.

Szukasz innych urządzeń Hamy? Sprawdź test Hama Spirit Pure, budżetowych a eleganckich słuchawek TWS!

Hama Smart Home to prosty i funkcjonalny program do obsługi kamerki!

Obrotowa kamera Hama / fot. OffTech
Obrotowa kamera Hama / fot. OffTech

Do obsługi kamery używamy aplikacji Hama Smart Home, agregującej inteligentne urządzenia tej marki (a więc możemy tu stworzyć cały ekosystem oparty na jednej firmie i za to należy się duży plus). Wśród dostępnych gadżetów znajdziemy inteligentne dzwonki do drzwi, listwy, oświetlenie, sterowanie ogrzewaniem, syreny alarmowe i wiele, wiele innych ciekawostek.

Podstawowa kwestia, która mnie interesowała przy wstępnej konfiguracji, dotyczyła rzecz jasna prostoty sparowania i konfiguracji kamery. Okazał się na szczęście, że wystarczy jedynie założyć konto w serwisie Hama Smart (można odhaczyć analitykę i personalizację zbieranych danych), po czym dodać domową sieć Wi-Fi, zeskanować kod QR, jaki pojawi się w apce (przykładamy telefon na odległość około 20 cm do oczka kamery) i włala(szek)! Ma działać jak u obcego!

Przed właściwą pracą urządzenie wykona jeszcze test przesyłania powiadomień push (w razie konieczności dodamy uprawnienia do aplikacji i to wszystko) i możemy zaczynać zabawę w szpiega – tfu, to znaczy strażnika domowego ogniska 🙂

Co zobaczmy w Hama Smart Home po podpięciu kamerki? Otóż na głównym ekranie będzie to:

 • podgląd rejestrowanego widoku,
 • ustawienia szczegółowe, ukryte pod ikoną „trzech kropek”,
 • tryb HD/SD,
 • wyciszenie/włączenie nasłuchu,
 • szybkie powiększenie,
 • przejście do trybu poziomego, w którym możemy sterować kamerą (ruchu w obu płaszczyznach),
 • wykonanie zdjęcia,
 • transmisja głosu (przytrzymujemy przycisk i głośnik z kamerki emituje nasz głos),
 • wymuszenie nagrywania obrazu,
 • przejście do rozszerzonych opcji (playback – odtwarzamy nagrania, gallery – miniaturki z nagraniami, kolor tematu, tryb prywatny (kamerka wyłącza się w ciągu ułamka sekundy, tryb nocny, śledzenie ruchu, wykrywanie ruchu, wykrywanie dźwięku, wiadomości, chmura – niestety dodatkowo płatna).

W ustawieniach urządzenia możemy zmienić ikonkę, która reprezentuje je w aplikacji (dowolne zdjęcie), sprawdzić jego dane (właściciel, adres IP, ID, strefa czasowa), utworzyć inteligentne scenariusze użytkowania, aktywować obsługę Amazon Echo bądź Google Home, uśpić kamerę, aktywować diody, obracanie (w przypadku montażu kamery „do góry nogami” i znak wodny czasu, ustawić noktowizor IR (auto, wyłączone, włączone), ustawić alarmy (czujnik ruchu, śledzenie ruchu, wykrywanie dźwięku, harmonogram), sprawdzić pojemność karty pamięci lub ją sformatować, edytować tryb nagrywania (ciągłe/wykrywanie zdarzenia) oraz jego harmonogram, sprawdzić ustawienia chmury czy poznać często zadawane pytania i odpowiedzi lub informacje dotyczące oprogramowania.

Każdorazowo po połączeniu aplikacja tworzy szyfrowane połączenie z kamerką, więc czasem może upłynąć sekunda, zanim zobaczymy na wyświetlaczu smartfona obraz i usłyszymy dźwięk otoczenia.

W zamian podczas testów nie napotkałem na żadną sytuację, kiedy oprogramowanie kazałoby czekać na reakcję urządzenia i dotyczy to zarówno samego podglądu, powiększania obrazu, wymuszania nagrywania czy zdalnego włączania/wyłączania urządzenia.

Jak nagrywa obrotowa kamera domowa Hama?

Obrotowa kamera Hama / fot. OffTech
Obrotowa kamera Hama / fot. OffTech

Nawet najprostsza w obsłudze kamerka, udostępniająca w czasie rzeczywistym to, co dzieje się w naszym domu, byłaby mizernym pocieszeniem, gdyby nie jakość nagrań. A te są naprawdę dobre.

I mam na myśli nie tylko tryb dzienny, kiedy kolory są dość naturalne i łatwo rozpoznać rysy twarzy nawet, jeśli ktoś jest oddalony o ponad 7 m od urządzenia, ale przede wszystkim świetny tryb nocny, w którym Hama tworzy obraz z wykorzystaniem minimalnego źródła światła!

Chodzi o zupełnie zaciemnione mieszkanie nocą, gdzie jedynym źródłem światłą będzie światło uliczne, wpadające przez szpary w roletach. Tylko tyle wystarczy, żeby dokładnie rozpoznać sylwetki i przedmioty w monitorowanym pomieszczeniu.

Zresztą myślę, że zamiast słów najlepsze będą przykłady, a te znajdziecie w wersji wideo recenzji – link do filmiku na You Tube w podsumowaniu 🙂

Na pewno chciałbym pochwalić Hamę za intuicyjną i błyskawiczną obsługę w trybie podglądu. Wystarczy, że zastosujemy gest rozszerzenia (taki sam, jakiego używamy np. powiększając fotkę na smartfonie), a w mgnieniu oka obraz zostaje zwiększony dokładnie tam, gdzie wskazaliśmy.

Obrotowa kamera Hama / fot. OffTech
Obrotowa kamera Hama / fot. OffTech

Samo sterowanie kamerką działa tylko wtedy, kiedy zmienimy widok w aplikacji na poziomy – pojawiają się wówczas w lewym dolnym rogu strzałki kierunkowe i po ich tapnięciu kamerka obraca się we wskazanym kierunku. Pracuje to sprawnie, ale z minimalnym opóźnieniem – zresztą podobnym to tego, które prezentuje automatyczne śledzenie ruchu.

Fajną opcją jest rozpoznawanie hałasu i ruchu (tu z pomocą przychodzi nam harmonogram i możemy wskazać, w jakich godzinach kamerka ma pracować w tym trybie – tak, żeby nie ostrzegała nas przed ruchami domowników). Zabawnie jest od czasu do czasu użyć wbudowanego głośniczka do transmitowania własnego głosu – w ten sposób można prowadzić niezapowiedzianą wideorozmowę z kimś w naszym domu, samemu siedząc sobie na przykład na wczasach 🙂

Czy warto kupić kamerę domową Hama?

Zanim rozpocząłem testy inteligentnej kamerki od Hamy, miałem małe wątpliwości co do jej wyceny i muszę powiedzieć o tym wprost: nie ma co ukrywać, że bez trudu znajdziemy tańsze rozwiązania o podobnych (przynajmniej w teorii) możliwościach.

Niestety (a raczej na szczęście) urządzenie szybko wyprowadziło mnie z błędu, bo prostota konfiguracji, bezbłędność działania, jakość nagrań i sprawne alerty wykrywania ruchu/hałasu sprawiły, że 350 zł wcale nie wydają się wygórowaną kwotą.

Kamera domowa Hama: zalety

 • stosunek cena-jakość,
 • prostota obsługi przy wielu funkcjach w aplikacji,
 • bezbłędne działanie i szybkie reakcje na komendy,
 • dobra jakość nagrań w dzień i w nocy – nawet minimalne oświetlenie wystarczy, żeby kamerka pokazała wyraźny obraz pomieszczenia,
 • podążanie za ruchem,
 • wykrywanie ruchu/hałasu i alerty,
 • konfiguracja harmonogramu pracy,
 • bezpłatny zapis na kartach microSD, bo niestety …

Kamera domowa Hama: wady

 • … musimy zapłacić za zapis w chmurze,
 • dołączony w zestawie przewód zasilający jest „na styk” – być może będziecie musieli dokupić dłuższy kabel z końcówką microUSB.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJNOWSZE