Sharp świętuje 110-lecie: od ołówka mechanicznego przez pierwsze kalkulatory po płaskie TV!

Dziś Sharp to wciąż jedna z najpopularniejszych marek w świecie elektroniki użytkowej.

Choć wielu osobom w Polsce kojarzy się z ona szalonymi latami dziewięćdziesiątymi, kiedy „audiowizualizowała” w przyśpieszonym tempie nasz kraj odtwarzaczami kaset wideo i magnetofonami, to ten japoński producent posiada w swoim portfolio takie cudeńka, które zapewniły mu stałe miejsce na kartach historii techniki!

Historia marki Sharp nabiera tempa od .. ołówka mechanicznego!

Mechaniczny ołówek Sharp / fot. Sharp

Założyciel marki Sharp, Tokuji Hayakawa, utworzył ją we wrześniu 1912 roku w Tokio jako warsztat obróbki metalu. Kariera firmy nabrała tempa po wynalezieniu słynnego mechanicznego ołówka typu twist, określanego mianem „Ever Ready Sharp Pencil” – był to w ogóle pierwszy regularny produkt Sharpa. 

W 1925 roku Hayakawa opracował pierwszy w Japonii radioodbiornik kryształkowy, a w 1953 roku Sharp rozpoczął pierwszą w Japonii masową produkcję telewizorów, i to wyznaczyło kierunek rozwoju marki. W  1964 r. producent stworzył pierwszy na świecie kalkulator elektroniczny z diodą tranzystorową, a 10 lat później wprowadził kalkulatory (również jako pionier na skalę światową) z wyświetlaczem LCD.

Co ciekawe, właśnie rozwój technologii LCD sprawił, że Sharp do dziś jest potentatem w tym zakresie. Teraz pojawia się smaczek: w 1976 roku marka opracowała telewizor o grubości zaledwie 3 cm! W 1991 roku opracowano kolejny kamień milowy: pierwszy na świecie telewizor LCD montowany na ścianie.

Dziś Sharp to również AGD i technologie inteligentne

Sharp 110 lecie / fot. z filmu promocyjnego Sharp

Chociaż Sharp jest najbardziej znany ze swoich telewizorów, firma odnosi również sukcesy w branży szeroko pojętego AGD, w tym w dziedzinie uzdatniania powietrza (oczyszczacze i osuszacze).

Od 2000 roku firma promuje opatentowaną technologię Plasmacluster, współpracując z niezależnymi organizacjami badawczymi na całym świecie. Udowodniono, że wysoko skoncentrowane poziomy jonów Plasmacluster:

  • oczyszczają powietrze,
  • eliminują nieprzyjemne zapachy,
  • nawilżają skórę,
  • redukują elektryczność statyczną.

Oferta produktowa Sharpa jest naprawdę szeroka, a już niebawem, w 2023 roku, marka wkroczy na zupełnie nowe tereny, wprowadzając na rynek m.in.:

  • elektryczną deskę surfingowa,
  • telewizory Mini LED,
  • rowery elektryczne,
  • designerskie produkty do uzdatniania powietrza,
  • potężne głośniki, takie jak SumoBox.

Praktyczna realizacja koncepcji „One Sharp” sprawia, że producent dostarcza urządzenia do użytku domowego, takie jak telewizory, smartfony, oczyszczacze powietrza, lodówki, pralki, odkurzacze, klimatyzatory (tu pisaliśmy o Sharp UL-C09EA-W i całej rodzinie serii UL), piekarniki a nawet garnki, jednocześnie dbając o obecność w biurach, gdzie wyróżniają się drukarki, monitory, interaktywne systemy wyświetlania czy notebooki.

Od siebie dodam, że dla mnie Sharp będzie nieodmiennie kojarzył się z nieistniejącą już submarką Optonica, która do dziś potrafi oczarować fanów klasycznego audio! Wystarczy wspomnieć rodzinę wzmacniaczy serii SM czy piękne gramofony i decki kasetowe – zwłaszcza te ostatnie często łączyły miękką mechanikę, oryginalne rozmieszczenie przycisków i cudowne, diodowe wskaźniki wysterowania.

Pełną historię marki z kamieniami milowymi znajdziecie na jej stronie domowej.

Wszechstronność i odwaga w atakowaniu nowych segmentów rynku przepisem na długowieczność?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJNOWSZE