Szybki test Microsoft Surface Laptop Go 2: wyrzuć zeszyty, bierz tego malucha!

Jak powiedział klasyk z kultowego nagrania: przyzwyczaić się do lepszej sytuacji jest daleko łatwiej niż do gorszej.

I coś w tym jest, bo po recenzji Microsoft Surface Pro 8, będącego topowym ucieleśnieniem mocy serii Surface, test Microsoft Surface Laptop Go 2 zostawił mnie z poczuciem delikatnego rozczarowania.

Niby wszystko jest tu na swoim miejscu, a sama konwencja maleńkiego, tradycyjnego laptopa (jak mówi sama nazwa, konstrukcja jest zwyczajowa, a nie – jak w przypadku mniejszych braci – urządzenie składa się z tabletu + klawiatury) sprawdza się nad wyraz dobrze w mobilnym użytkowaniu, ale czegoś tu brakuje …

Microsoft Surface Laptop Go 2: specyfikacja

Microsoft Surface Laptop Go 2 / fot. OffTech
Microsoft Surface Laptop Go 2 / fot. OffTech
  • Procesor: Intel Core i5-1135G7 (4 rdzenie, 8 wątków, 2.40-4.20 GHz, 8MB cache)
  • Pamięć RAM: 8 GB (LPDDR4x, 4266MHz)
  • Dysk SSD M.2 PCIe 256 GB
  • Ekran: 12,4″,rozdzielczość 1536 x 1024, dotykowy, błyszczący, LED, IPS
  • Budowa: aluminiowa pokrywa i wnętrze
  • Jasność matrycy: 330 cd/m²
  • Karta graficzna: Intel Iris Xe Graphics
  • Wbudowane głośniki stereo i dwa mikrofony
  • Kamera internetowa 720p
  • Łączność: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1
  • Złącza: USB 3.2 Gen. 1, USB Typu-C, słuchawkowe, Surface Connect (po 1 szt.)
  • Bateria litowo-jonowa
  • Czytnik linii papilarnych
  • Czujnik światła
  • Szyfrowanie TPM
  • System operacyjny Microsoft Windows 11 Home
  • Zasilacz 15 V, 2,6 A, 39 W, Surface Connect
  • Wymiary: wys. 15,2 mm, szer. 278 mm, gł. 206 mm
  • Waga: 1,12 kg

Laptop ma wyświetlacz PixelSense o przekątnej 12,4″ i zachowuje charakterystyczne dla serii Surface proporcje ekranu 3:2 – choć muszę przyznać, że w porównaniu z Pro 8 tu ekran wydaje się jakoś bardziej (może przez grubszą dolną ramkę?) panoramiczny.

Microsoft Surface Laptop Go 2: pulpit
Microsoft Surface Laptop Go 2: pulpit

Na pewno jednak trzeba powiedzieć, że Go 2 potrafi wyświetlić nasycony, wyraźny obraz o dobrej kolorystyce, o ile nie odbija się w nim słońce, nie patrzymy pod zbyt dużym kątem lub za bardzo go nie zabrudziliśmy (o co nietrudno – wszak wyświetlacz jest dotykowy i uwierzcie mi – jego tafla baaardzo kusi ;)).

Rozdzielczość 1536 x 1024 px przy jasności 330 cd w teorii nie powala, ale na tak niewielkim wyświetlaczu jest zaskakująco dobrze i trudno przyczepić się do czegoś, no może poza tym, że przydałaby się choć trochę większa moc podświetlenia (we wspaniałym Surface 8 Pro było to około 450 nitów).

Trochę uwiera ascetyczne podejście do gniazd: po prawej stronie podstawy znajdziemy słynny port ładowania Microsoftu, po lewej zwykły port USB, USB-C oraz gniazdo słuchawkowe na minijack.

To wszystko i podejrzewam, że o ile do zwykłych zastosowań wystarczy, to już praca biurowa będzie wymagała użycia hubów.

Microsoft Surface Laptop Go 2: zgrabny, elegancki, wygodny

Microsoft Surface Laptop Go 2 / fot. OffTech
Microsoft Surface Laptop Go 2 / fot. OffTech

Trzeba powiedzieć wprost: Microsoft Surface Laptop Go 2 przy pierwszym kontakcie potrafi oczarować! Laptop jest na tyle niewielki i smukły, że w zasadzie można pomylić go z notatnikiem formatu A4.

Mocno oddziałuje to na wyobraźnię, bo z takimi rozmiarami urządzenie stanowi wymarzonego kompana wykładowcy, studenta czy kogoś, kto po prostu musi mieć przy sobie szybki komputer do podstawowych zadań.

Troszkę ten „zeszytowy” obraz nadwątli waga Laptop Go 2, bo mamy tu 1 kilogram z okładem i choć dzięki świetnie wyprofilowanemu, płaskiemu kształtowi niemal tego nie czuć podczas przenoszenia go w ręku, to już mały plecak czy torebka będzie nim odczuwalnie obciążona.

Microsoft Surface Laptop Go 2 / fot. OffTech
Microsoft Surface Laptop Go 2 / fot. OffTech

Odrębny akapit należy się budowie tego modelu, bo już dawno nie spotkałem się z tak solidną konstrukcją! Przede wszystkim mamy tu do czynienia z niemal monolitycznym blokiem po zamknięciu lapka – sprzęt jest świetnie spasowany, a aluminiowa klapa (wnętrze urządzenie też chroni szkielet z tego metalu) sprawia, że mamy wrażenie korzystania z produktu premium.

Spód laptopa wykonano z tworzywa sztucznego, ale zostało ono pokryte jakby lekką satyną, która sprawia, że jest ono przyjemne w dotyku i „czepne”. Bardzo podoba mi się zabezpieczenie urządzenia przed przesuwaniem, które realizuje świetnie przemyślana podstawka, składająca się z dwóch gumowanych listew. Takie rozwiązanie sprawia, że mamy odrobinę przestrzeni na cyrkulację powietrza pod lapkiem, a do tego nie ma mowy, żeby przypadkowo przesuwało się podczas pisania.

Zdecydowanie trzeba pochwalić również zawiasy: ekran Surface Laptop Go 2 uchyla się z przyjemnym oporem i ma się wrażenie, że taki stan zachowamy przez naprawdę długi czas.

Microsoft Surface Laptop Go 2 to dobry kompan na co dzień?

Microsoft Surface Laptop Go 2 / fot. OffTech
Microsoft Surface Laptop Go 2 / fot. OffTech

Choć w porównaniu do przykuwającego spojrzenia Surface 8 Pro (zerknij na test Microsoft Surface 8 Pro z obłędną czerwoną klawiaturą) Laptop Go 2 może wydawać się brzydkim kaczątkiem, to okazał się szybko, że sporo osób podpytywało mnie o to urządzenie, bo zwyczajnie wpadło im w oko!

Połączenie niewielkich rozmiarów, minimalistyczny design, efektowna „srebrna” wersja i chłodny dotyk aluminium jednak robią swoje.

Sprawdźmy, jak ten skromny elegant sprawował się na co dzień!

Laptop Go 2 jest kompaktowy i ma genialną klawiaturę z jedną niewiadomą!

Mały drobiazg, dotyczący codziennej pracy – jeśli lapek leży na biurku lub czymkolwiek, co jest płaską i twardą powierzchnią, bez trudu otworzymy go jedną ręką! Mam wrażenie, że właśnie ten przykład będzie motywem przewodnim, wskazującym nam drogę, jaką przy tej wersji Go 2 przyjął Microsoft.

Otóż urządzenie ma być intuicyjne i proste w obsłudze, tak, by towarzyszyć nam niedostrzeżenie podczas dnia. Choć brzmi to dość zuchwale, to muszę przyznać, że coś w tym jest – bo z jednej możemy tu liczyć na prawie 8 h pracy na jednym ładowaniu, z drugiej na kompaktową konstrukcję, mega wygodną klawiaturę i precyzyjny touchpad, całkiem przyjemny ekran z dotykową obsługą.

Microsoft Surface Laptop Go 2 vs Surface 8 Pro/ fot. OffTech
Microsoft Surface Laptop Go 2 vs Surface 8 Pro/ fot. OffTech

Niestety, muszę przejść w tym momencie do wady, która jest dla mnie trudna do zrozumienia. Otóż w nagłówku znaleźliście sformułowanie, że testowane urządzenie może być dobrym towarzyszem na co dzień i znalazło się tam ono nieprzypadkowo, bo … producent nie uraczył nas tu podświetlaną klawiaturą, czyli powodzenia przy pisaniu wieczorową porą 🙁

Jest to tym trudniejsze do zrozumienia, że nawet dość leciwy i relatywnie niedrogi Surface Go 2 (recenzja Microsoft Surface Go 2) miał takowe podświetlenie i to właśnie ono sprawiało, że chciało się zabierać go ze sobą wszędzie.

Szkoda, że zabrakło tej funkcjonalności, bo sama klawiatura w Laptop Go 2 to małe cudeńko! Mimo kompaktowych rozmiarów udało się zachować wyraźny odstęp między klawiszami, a ich praca jest dość cicha, choć pracują z wyraźnym, sprężystym oporem, który sprawia, że pisanie daje masę radochy.

Jak odblokujemy Laptop Go 2?

Standardowo możemy zabezpieczyć laptop hasłem, ale na szczęście urządzenie może pochwalić się wbudowanym czytnikiem linii papilarnych, ukrytym w przycisku zasilania.

Kiedy już skonfigurujemy odblokowanie odciskiem palca, po włączeniu Surface przywita nas nie tylko ekranem logowania, ale też podświetlonym przyciskiem zasilania – to znak, że urządzenie czeka, aż przyłożymy do niego palec, by potwierdzić swoją tożsamość.

Takie rozwiązanie działa szybko i sprawnie, dzięki czemu można zapomnieć o braku odblokowania laptopa kamerką. Zaraz, jak to? Nie znajdziemy tu rozpoznawania twarzy? Dokładnie tak!

Bateria i wydajność jest niezła!

Niestety, nie mam pojęcia, skąd niektórzy testerzy wzięli czas pracy lapka na poziomie 10 h – chyba ze specyfikacji producenta, bo realnie był to dla mnie wynik nie od osiągnięcia.

W najlepszym wypadku mój Go 2 prosił o ładowarkę po 6 h (rekordowo – 8 h) użytkowania i to wcale nie takiego, które jakoś szczególnie go obciążało – ot, maile, edycja postów, jakieś dokumenty, dysk Google, komunikator i od czasu do czasu muzyczka w tle.

Jeśli chodzi o obciążenie, to okazało się, że przy edycji krótkich filmików 4K w Shotcut (rzecz jasna przy podpiętym zasilaniu) lapek mocno się nagrzewał i po jakimś czasie spadek wydajności był widoczny gołym okiem – na pewno nie jest to urządzenie do takich zadań, choć okazjonalnie da sobie radę.

Za to chciałem pochwalić Surface za (już chyba tradycyjne) świetne środowisko do pracy z obróbką audio!

Jeśli chodzi o gry, sprawdziłem tylko kilka starszych, prostych tytułów i nawet do głowy nie przyszła mi instalacja czegoś bardziej współczesnego i wymagającego. O dziwo, mimo niewielkich rozmiarów (a może właśnie dlatego?) Go 2 świetnie sprawdził się jako sprzęt do grania w Among Us dla mojej 7-letniej pociechy 😉

Reasumując: praca nawet na wielu dokumentach, arkuszach, zakładkach pootwieranych w tle i streamingu muzyki nie obciąża urządzenia na tyle, by można to było zauważyć. Jednak bardziej zaawansowane zadania z pewnością nie będą domeną tego modelu i szczerze mówiąc odradzam zakup wersji z mniejszą niż testowana ilością RAMu.

Czy warto kupić Microsoft Surface Laptop Go 2?

Microsoft Surface Laptop Go 2 / fot. OffTech
Microsoft Surface Laptop Go 2 / fot. OffTech

Jak już wspomniałem, moje serce skradł Surface 8 Pro i dlatego też Laptop Go 2 nie miał ze mną łatwo.

Ale … dość szybko doceniłem jego zwartą konstrukcję, kapitalną jakość wykonania i zastosowane materiały, wygodną klawiaturę i gładzik (choć tu wolę jednak ten z 8ki), wydajność wystarczającą do codziennej pracy/nauki i świetną mobilność.

Przede wszystkim trzeba patrzeć na Laptop Go 2 przez pryzmat ceny – wersja, którą testowałem (i5/8GB/256GB), kosztuje około 4000 zł i to jest mam wrażenie kwota, którą można zaakceptować, ale tylko wtedy, kiedy szukamy urządzenia dodatkowego, mającego towarzyszyć nam wszędzie, gdzie się da.

Rzecz jasna taka jest też idea samego producenta i nie ma co ukrywać, że mocniejsze wersje tego modelu raczej nie zawędrują do plecaków przeciętnie zamożnych uczniów/studentów.

Za to bez trudu wyobrażam je sobie w rękach wszelkiej maści twórców czy nauczycieli, potrzebujących dodatkowego urządzenia na różnego rodzaju wyjazdy – wówczas Surface będzie dobrym wyborem, którego klasa zagwarantuje długą i bezproblemową pracę.

Microsoft Surface Laptop Go 2 / fot. OffTech

Microsoft Surface Laptop Go 2: zalety

  • komfort użytkowania i flow pracy,
  • dobry ekran (proporcje, kolory, kontrast), świetnie reagujący na dotyk,
  • jakość wykonania i monolityczność konstrukcji
  • elegancki design i materiały premium,
  • stabilna praca przy „zwykłych” zadaniach,
  • uniwersalność zastosowań (od konsumpcji multimediów po pracę),
  • wygodna klawiatura, mimo rozmiarów zapewniająca solidny komfort,
  • rozsądna wycena i spory wybór wersji (kolorystyka, wyposażenie),
  • system Windows 11.

Microsoft Surface Laptop Go 2: wady

  • tendencje do nagrzewania przy obciążeniu,
  • przeciętna widoczność treści na ekranie w słońcu i podatność na zaburdzenia,
  • brak podświetlenia,
  • brak funkcji rozpoznawania twarzy,
  • konieczność zakupu mocniejszej wersji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJNOWSZE