IMGW poda dane o pogodzie bezpośrednio z naszych domów – dzięki Netatmo!

Masz dość psioczenia na to, że znów dane o pogodzie w Twojej okolicy/dzielnicy nie zgadzają się z prognozami? No to popatrz na taki pomysł: IMGW zaczyna czerpać dane nie tylko ze swoich stacji, ale także od osób, korzystających ze stacji Netatmo (rzecz jasna tych, którzy wyrażą na to zgodę)!

Netatmo dostawcą danych dla instytucji publicznego zaufania

Netatmo i IMGW / fot. mat. prom.

Każdego dnia tysiące Inteligentnych Stacji Pogodowych Netatmo w całej Europie zbiera dokładne, lokalne informacje na temat:

  • temperatury,
  • wilgotności,
  • opadów,
  • wiatru.

Urządzenia tworzą jedną z największych sieci czujników warunków pogodowych na świecie. Po nawiązaniu współpracy pomiędzy Netatmo a organizacją EUMETNET z danych zebranych ze stacji pogodowych korzysta również polski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

EUMETNET jest europejską wspólnotą zrzeszającą 31 narodowych instytutów meteorologicznych, w tym IMGW. Organizacja ma na celu rozwój współpracy państw członkowskich w zakresie ustalania wspólnych standardów w wymianie danych i prognoz meteorologicznych czy kontroli ich jakości.

W ramach programu „Pogoda z Netatmo” francuski producent rozwiązań smart home wspiera meteorologów i instytuty meteorologiczne w prognozowaniu pogody i prowadzeniu badań. Między innymi poprzez udostępnianie lokalnych pomiarów pogodowych, które są dostępne dla członków EUMETNETu.

Lokalne pomiary rejestrowane przez stacje Netatmo pomagają na przykład znacznie doprecyzować szczegóły zmian meteorologicznych, które są wykrywane przez rozmieszczone w różnych krajach satelity i radary pogodowe.

Lokalne pomiary dzięki Netatmo wejdą na wyższy poziom, a tej zmiany potrzebujemy wszyscy – i to bardziej, niż myślimy!

Netatmo i IMGW / fot. mat. prom.

Myślisz, że z danych zebranych przez stacje Netatmo skorzysta garstka zapaleńców i emerytowanych łowców burz? Nic bardziej mylnego – nasz klimat szaleje i potrzebujemy wsparcia z każdej możliwej strony!

Konkrety? Proszę bardzo: odczyty i historia danych pogodowych są przydatne w wielu branżach, takich jak ubezpieczenia, nieruchomości, budownictwo, energetyka czy rolnictwo. W Szwajcarii zajmująca się nieruchomościami grupa Wüest Partner wykorzystuje odczyty z urządzeń Netatmo do tworzenia szczegółowych map termicznych miast, w których pracuje.

Clemens Richter, partner w grupie Wüest, wyjaśnia: „Miasta są coraz bardziej narażone na ekstremalne upały. Odczyty urządzeń Netatmo pozwalają nam zrozumieć, jak rozkłada się temperatura w różnych obszarach środowiska miejskiego. Informacje te pomagają tworzyć analizy w zakresie architektury, zdrowia publicznego i planowania miejskiego.”

Użytkownicy Netatmo mają pełny wybór, czy chcą udostępniać dane dotyczące aktualnych warunków atmosferycznych, a wszystkie przekazane informacje są anonimizowane. Dzięki temu nie trzeba obawiać się o zagrożenie prywatności. Ci którzy się na to decydują, stają się częścią licznej społeczności, zaangażowanej w gromadzenie informacji, z których płyną realne korzyści.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że lokalny wkład w dane IMGW przełożą się na dokładniejsze analizy i realnie wpłyną na komfort naszego życia (a ten jest zagrożony i świadczą o tym nie tylko gwałtowne polowania na cukier, makaron i klimatyzatory z Lidla).

Pozostaje tylko pytanie – czy raporty naukowców czytają właściwe osoby?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJNOWSZE