Jak wybrać myszkę? Poradnik nie tylko dla gamerów!

Nie wiedzieć dlaczego utarło się, że pytanie jak wybrać myszkę to domena przede wszystkim początkujących graczy komputerowych, którzy nagle odkrywają, że bezbłędne sterowanie to podstawa sukcesu. Nic z tych rzeczy!

Dobra mysz komputerowa to podstawa warsztatu pracy i rozrywki, a w naszym poradniku postaramy się podpowiedzieć, co właściwie oznacza określenie „dobra mysz”, jak dobrać odpowiedni model do swoich potrzeb i predyspozycji oraz dlaczego nie zawsze drogo oznacza dobrze!

Jak wybrać myszkę? Przede wszystkim określ potrzeby!

Razer Basilisk X HyperSpeed / fot. Razer

Umówmy się na wstępie: bez określenia potrzeb możecie jedynie niepotrzebnie wydać sporą sumę na mysz, która będzie dla Was zwyczajnie niewygodna bądź przeładowana funkcjami, z których i tak nie skorzystacie.

W wyborze dostosowanej do swoich potrzeb myszy pomocne może być zastosowanie poniższego schematu:

 • określenie budżetu (wystarczy przedział np. do 100 zł, 100 do 200 zł itd.) – dzięki temu szybko przefiltrujemy listy wyników w ulubionym sklepie,
 • praca biurowa czy gaming?
 • stacjonarnie czy mobilnie?
 • urządzenie dla prawo -, leworęcznych czy uniwersalne?
 • wersja przewodowa czy bezprzewodowa?
 • czy potrzebujemy rozbudowanej konfiguracji i wielu przycisków?
 • tylko mysz, a może od razu combo z klawiaturą?

Choć takie zestawienie zajmie nam kilka minut, to dzięki niemu zaoszczędźmy później mnóstwo czasu. O ile określenie budżetu to kwestia nie podlegająca naszym rozważaniom, to już pozostałe jak najbardziej!

Poniżej zobaczycie, dlaczego ważne są przywołane wcześniej kryteria.

Jak wybrać myszkę do gier?

ROCCAT Kone Pro Air / fot. Roccat

Jeśli zastanawialiście się, dlaczego zwykle myszy gamingowe są wyraźnie droższe od podobnej klasy urządzeń tradycyjnych, odpowiedź jest prosta: są one bardziej zaawansowane, lżejsze, naszpikowane technologiami i oferują większe możliwości personalizacji!

Myszy do gier będą często wyposażone w dodatkowe opcje, których nie znajdziemy w modelach biurowych – przede wszystkim dedykowane oprogramowanie z możliwością tworzenia makr, dodatkowe przyciski, większa czułość (wartość wyrażana w DPI), szybsze odświeżanie połączenia w przypadku wersji bezprzewodowych, regulacja wagi itp. – w większości są to kwestie, które przy myszy do biura możemy pominąć.

Mysz gamingowa, która zaoferuje solidny komfort działania, powinna zapewniać:

 • wysokiej klasy czujnik (w wersji budżetowej minimum to od 7000 DPI w górę, w wersji wyższej mile widziane powyżej 20 000),
 • konstrukcję gwarantującą minimalne tarcie o podłoże (jeśli nie macie możliwości sprawdzenia w sklepie, zwróćcie uwagę, jak zbudowana jest podstawa cenionych myszy, takich jak Logitech G Pro X Superlight),
 • przełączniki o dużej żywotności (dobrze wyceniony Razer Basilisk X HyperSpeed może pochwalić się nawet 50 mln kliknięć, natomiast nieco droższy ROCCAT Kone Pro Air wytrzyma do 100 mln kliknięć!)
 • autorskie oprogramowanie, które pozwoli tworzyć makra, zmieniać zastosowanie klawiszy, zapamiętywać profile czy sterować efektami świetlnymi (warto wyróżnić Razer Synapse),
 • w przypadku połączenia bezprzewodowego najlepiej wybrać wersję radiową (najmniejsze opóźnienia), Bluetooth może być uzupełnieniem, rozszerzającym funkcjonalność myszy.

Czy warto wybrać mysz mobilną?

Logitech M590 Multi Device Silent / fot. Logitech

Coraz częściej szukamy myszy, która będzie łatwa do przenoszenia i bez problemu zmieścimy ją choćby do małej torby na laptopa.

Takie urządzenia również są godne polecenia i o ile jesteśmy w stanie pójść na kompromisy pod względem parametru cena-jakość, to ciekawym wyborem może być taniutka (poniżej 80 zł) XIAOMI Mi Dual Mode, której cechą wyróżniającą jest podwójna łączność: Bluetooth lub radiowa. Kosztujący około 170 zł Logitech M590 Multi Device Silent zaoferuje również podwójną łączność, wspartą wyjątkowo cicha pracą.

Mysz mobilna będzie mniejsza, co przy dłuższej pracy staje się wadą – chyba, że mamy niewielkie dłonie. Jeśli wybierzemy wariant bezprzewodowy, trzeba pamiętać o akumulatorkach – są wymienne i potrafią rozładować się w najmniej spodziewanych momentach.  Często w najmniejszych myszach zwycięża design i nie sprawdzą się one w profesjonalnych zastosowaniach, ponieważ będą zwyczajnie niewygodne.

Czy wybierając mysz warto dobrać ją do prawej bądź lewej ręki, czy wystarczy uniwersalna?

Choć większość myszy to modele uniwersalne, które dobrze się sprawdzą zarówno w przypadku osób lewo- jak i praworęcznych, to ciągle najlepszym rozwiązaniem będzie urządzenie dostosowane do naszej strony dominującej.

Nie chodzi tu tylko o wygodę, ale przede wszystkim precyzję sterowania, którą uzyskamy dzięki wyprofilowaniu konstrukcji.

Myszy uniwersalne mają symetryczny kształt, a to zwyczajnie nie jest optymalne w przypadku ludzkiej dłoni, której każdy palec ma inną motorykę.

Mysz przewodowa czy bezprzewodowa?

SteelSeries Rival 3 Wireless / fot. SteelSeries

Mysz bezprzewodowa vs mysz przewodowa to odwieczny dylemat, który można przeciąć prostą zależnością: jeśli nie musisz kupić wersji budżetowej, to przemyśl mysz bez kabla!

Tanie myszy bezprzewodowe często mają duże opóźnienia, potrafią szybko hibernować, jeśli będą chwilę spoczywały nieużywane, a do tego zwykle wymagają kłopotliwego adaptera, który łatwo zniszczyć.

Kabel będzie szybszy, chyba że podwyższymy budżet na wersję bezprzewodową oferującą małe opóźnienia. „Podwyższymy” nie oznacza od razu wydawania kroci – już za około 190 zł kupimy SteelSeries Rival 3 Wireless, łączącą częstotliwość odpytywania 1000 Hz, efektowne podświetlenie, dwa typy bezprzewodowej łączności czy możliwość dostosowania czułości.

Jak wybrać myszkę: podsumowanie

Jak widzicie, wybór myszki nie powinien sprawić większych problemów, o ile poświęcicie chwilę na doprecyzowanie potrzeb. Obecnie większość liczących się producentów, takich jak Razer, SteelSeries, Logitech, HP, Roccat, Corsair (czy nawet tańsze marki w rodzaju Tracera lub Genesis) oferuje przynajmniej po kilka wartych zainteresowania modeli w różnych kategoriach cenowych.

Na pewno najbardziej istotne różnice wystąpią w przypadku myszy do pracy biurowej i gamingu – choć nie dajmy się zwieść, że myszy „robocze” są zawsze tańsze, bo wertykalne modele Logitecha kosztują około 500 zł i … są tego warte!

Reasumując: dobra myszka wcale nie musi kosztować kroci, o ile wiemy, z jakich funkcjonalności (takich jak łączność bezprzewodowa, dedykowane oprogramowanie, podświetlenie czy futurystyczne kształty) jesteśmy w stanie zrezygnować.

Polecamy nasz poradnik jakie słuchawki bezprzewodowe do biegania!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJNOWSZE