OPPO Watch Free wcale nie taki free: cena nie powala!

OPPO Watch Free to teoretycznie przedstawiciel niedrogich smartwatchy – choć raczej, mimo sporego ekranu, powinniśmy go określić mianem smartbanda. W praktyce jednak odczuwam lekki zawód, bo europejska cena została określona na wcale niemałym poziomie, a znając polskie przeliczniki, gdzie trzeba doliczyć cały aparat podatkowy i marże, można spodziewać się jeszcze bardziej niekorzystnej wyceny.

Trochę szkoda, bo OPPO Watch Free mogło być naprawdę fajną alternatywą w swojej niszy i utrzeć nieco noska Hua, którego Watch Fit zdążył się już trochę zestarzeć.

OPPO Watch Free: fajna ta opaska, taka nie za tania i nie za nowa

OPPO Watch Free
OPPO Watch Free / fot. Oppo

Powiem tak: nie mam zielonego pojęcia, dlaczego Oppo traktuje po macoszemu wszystkie rynki poza chińskim, bo tam opaska pojawiła się jeszcze sporo przed zakończeniem 2021 roku. Podejrzewam, że rynek smartbandów jakoś specjalnie tego nie odczuje, ale sam producent tak, bo czas nie stoi w miejscu i te stracone miesiące przyniosły trochę nowego.

Zanim przejdziemy do ceny urządzenia, szybkie przypomnienie, z czym mamy tutaj do czynienia. Otóż Free wyróżnia się całkiem ładnym ekranem, wykonanym w technologii 2,5D (modne wypukłości, którym podobno zarysowania mają być niestraszne) i technologii AMOLED. Jego parametry to przekątna1,64 cala, rozdzielczość 280×456 pikseli (326 ppi), wyświetlanie 16,7 mln kolorów. Rozmiary zegarka to 46×29,7×10,6 mm.

Kształt koperty przypomina mocno rozwiązania wypracowane przez wspomniane już Huawei i trudno nie zauważyć podobieństwa do Watch Fit czy Band 6 (Huawei Band 6 test), ale pojawia się tu różnica w postaci … braku fizycznego przycisku do obsługi! A byłem niemal pewien, że producenci będą stosować to rozwiązanie jedynie w przypadku topowych budżetowców, jak Bandy Xiaomi czy Hua.

OPPO Watch Free
OPPO Watch Free / fot. Oppo

Jeśli miałbym wskazać docelową grupę tego urządzenia, to w pierwszej kolejności byłaby nim raczej ta część użytkowników, która bardziej niż funkcji smart potrzebuje modnego dodatku.

Właśnie tutaj Oppo ma coś ciekawego do zaoferowania, co sprawi, że Free wyróżnia się spośród konkurencji. Otóż zamiast mozolnie wybierać tarczę zegarka na dany dzień, możemy po prostu zrobić zdjęcie swojej stylizacji, a aplikacja samodzielnie ustawia taką tarczę, jaka będzie do nas pasowała! Taka funkcjonalność została określona mianem outfit of the day.

Sportowcy docenią z kolei 4 automatycznie rozpoznawane tryby treningowe (bieganie, chodzenie, maszyna do wiosłowania, maszyna eliptyczna) i łącznie aż 100 trybów do monitorowania. Nie zabrakło analityki z tętnem i SPo2 na czele, ale na rozbudowane funkcje i możliwości raczej bym tu nie liczył – ani to ta grupa odbiorców, ani półka cenowa.

Cena Oppo Watch Free w Europie została ustalona na około 460 zł (troszkę drożej, bo blisko 500 zł, w Wielkiej Brytanii). U nas obstawiam raczej bliżej 500 niż 460, choć kto wie, a nuż spotka nas pozytywne rozczarowanie 😉

Zaczynasz przygodę z inteligentnymi zegarkami? Tu dowiesz się, jak wybrać smartwatch!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJNOWSZE