Xiaomi Mi Body Composition Scale 2: tania, piękna i niezbyt inteligentna waga (TEST)!

Jeśli byliście u dietetyka lub na siłowni korzystaliście z inteligentnej wagi, to nie trzeba Was przekonywać o zaletach takiego urządzenia.

Poza samą wagą sprawdzicie przede wszystkim skład swojego ciała (ilość mięśni, tłuszczu, kości), a często także ciekawostki w rodzaju wieku metabolicznego czy nawodnienia.

Najbardziej istotne jest to, że taka waga pozwala często wziąć się w garść, a do tego daje możliwość monitorowania na bieżąco własnych dokonań.

Xiaomi Mi Body Composition Scale 2
Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 / fot. OffTech

Oczywiście wszystko zaczyna się od BMI, które jest złem (pytanie czy koniecznym?) współczesnej optyki patrzenia na fizyczność człowieka – i właśnie na tym aspekcie rozbijają się te urządzenia, które z inteligentnymi wagami wspólną mają jedynie nazwę.

Takim przykładem (i mówię to ze smutkiem) będzie Xiaomi Mi Body Composition Scale 2, czyli taniutka inteligenta waga, która teoretycznie może zaoferować całkiem sporo, ze znaną i lubianą aplikacją Mi Fit na czele, ale praktyka wskazuje coś innego.

Powiem wprost: znając dokonania Xiaomi na rynku wearables, gdzie nawet budżetowe opaski w rodzaju Mi Banda od 5 wersji w górę zapewniają naprawdę sensowne rezultaty pomiarów, byłem zaskoczony tym, jak „inteligentna” waga radzi sobie z analizą składu ciała.

Zapraszam na szybki test Xiaomi Mi Body Composition Scale 2, który pokazuje jedno: w dziedzinie wag chiński kolos musi jeszcze sporo się uczyć.

Xiaomi Mi Body Composition Scale 2: specyfikacja i budowa

Xiaomi Mi Body Composition Scale 2
Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 / fot. OffTech
 • Maksymalne obciążenie: 150 kg
 • Automatyczne włączanie/wyłączanie
 • Pamięć pomiarów
 • Pomiar BMI
 • Pomiar tkanki mięśniowej
 • Pomiar tkanki tłuszczowej
 • Pomiar zawartości wody w organizmie
 • Pomiar zapotrzebowania kalorycznego
 • Współpraca z aplikacją Mi Fit
 • Zasilanie: bateria AAA x4
 • Budowa: ukryty wyświetlacz LED, obudowa z tworzywa sztucznego i hartowanego szkła, nóżki antypoślizgowe
 • Łączność Bluetooth 5.0
 • Pamięć danych dla 16 osób
 • Wymiary: wys. 1,48 cm, szer. 30 cm, dł. 30 cm
 • Masa: 1,6 kg
Specyfikacja urządzenia krzyczy niemal każdym punktem: Xiaomi znów to zrobiło! W świetnej cenie możecie kupić urządzenie, jakiego ze świecą szukać u konkurencji, choć tu Huawei też miałby sporo do powiedzenia ze swoją wagą.
Przede wszystkim, przynajmniej teoretycznie, znajdziemy tu wszystko to, czego zwykle oczekujemy od inteligentnych wag: od pomiarów mięśni, tłuszczu i wody po zapotrzebowanie kaloryczne.
Do tego rokuje współpraca ze znaną od lat aplikacją Mi Fit, która od jakiegoś czasu nie musi się wstydzić w porównaniach z podobną konkurencją. Przyznam od razu – choć w Internecie znajdziemy podpowiedzi, jak połączyć wagę z aplikacją Amazfit, to nie udało mi się zrobić tego bezpośrednio w tej apce, więc wszystkie analizy przeprowadzała Mi Fit.

Mi Body Composition Scale 2 wygląda świetnie i to pierwsze określenie, jakie przychodzi do głowy po rozpakowaniu urządzenia.

Xiaomi Mi Body Composition Scale 2
Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 / fot. OffTech

Waga jest pięknym połączeniem plastików (głównie spodnia warstwa) i szkła, w którym zgrabnie zatopiono wyświetlacz. Świetnie sprawdzają się stabilizujące nóżki, pozwalające ustawić wagę nawet na nie do końca równym podłożu.

Podoba mi się sposób, w jaki parujemy wagę z aplikacją: wystarczy wskazać ją w Mi Fit, po czym stanąć na urządzenie i gotowe!

Xiaomi Mi Body Composition Scale 2: opinie użytkownika i wyniki pomiarów

Xiaomi Mi Body Composition Scale 2
Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 / fot. OffTech

Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 to dobra waga ze słabą analityką.

W przypadku Scale 2 jest to tym bardziej bolesne, bo po lekturze sporej ilości dostępnych po ważeniu wyników można pogrążyć się w błogiej przyjemności (jeśli jesteśmy chudzinkami) lub rozpaczy (jeśli mamy więcej niż 20% tłuszczu). Waga jest bezlitosna w ferowaniu wyników i robi to bezceremonialnie (inna sprawa, na ile wiarygodnie).

Spójrzmy po kolei, jak wygląda użytkowanie wagi i przykładowy pomiar.

Xiaomi Mi Body Composition Scale 2: parowanie z Mi Fit bez problemów, z Amazfit pod górkę

Tym, co mnie zdziwiło, to problem ze sparowaniem wagi z aplikacją Amazfit. Niby mamy do czynienia z tą sama marką główną, ale Xiaomi postanowiło utrudnić życie użytkownikom Scale 2 i bezpośrednio z apki Amazfit nie sparujemy urządzenia:

W sumie można to zrozumieć, bo w końcu Amazfit również ma w swoim portfolio inteligentną wagę, ale niedosyt pozostaje – tym bardziej, że w sieci można znaleźć info, jak obejść problem parując urządzenie najpierw z Mi Fit, później apką Amazfit.

Za to parowanie z samym Mi Fit to już poezja prostoty: wskazujemy wagę, po otrzymaniu komunikatu stajemy na nią i włala!

Po udanym parowaniu uzupełniamy w apce swoje dane (wiek, waga, wzrost itp.) – ja nie musiałem tego robić, bo jakiś czas temu korzystałem z Mi Fit i mimo jej odinstalowania, dzięki logowaniu przez Google, w sekundę zobaczyłem swój uzupełniony profil.

Jak wygląda sam proces ważenia i analizy składu ciała? Otóż należy wejść na wagę bosą stopą, trzymać palec wskazujący prawej dłoni na czubku nosa, lewą oprzeć o prawy pośladek, dzięki czemu zamykamy obwód elektryczny i waga zaczyna działanie.

No dobra, żartowałem 🙂

Wchodzimy boso na wagę i to wszystko, po chwili aplikacja wskazuje nam wyniki. Na głównym ekranie zobaczymy:

 • naszą wagę,
 • BMI,
 • procentowe wskazanie tkanki tłuszczowej,
 • procentowe nawodnienie,
 • poziom białka,
 • podstawową przemianę materii,
 • tłuszcz trzewny,
 • masę mięśniową,
 • masę kostną,
 • wiek ciała,
 • wagę idealną,
 • budowę sylwetki.

I tu zaczyna się cała zabawa, bo uprzedzę fakty i powiem wprost: jedyne, co Scale 2 potrafi wskazać poprawnie, to waga i BMI.

Poniżej wklejam swoje wyniki pomiarów:

Jak widzicie, według wagi Mi Scale 2 prawie mógłbym zagrać Dusty’ego w filmowej adaptacji Paradise Police! Xiaomi twierdzi, że w 32,5% składam się z tłuszczu, co przy wadze około 108 kg daje rezultat około 35 kg!

A to dopiero początek motywacji, bo waga twierdzi, że spośród 8 elementów pomiaru pozytywnie zaliczam jedynie dwa (masa mięśniowa i kości), co sumarycznie owocuje wynikiem 27 (parametr „ocena sylwetki”), a na dokładkę wiek mojego organizmu określa na 50 lat.

No cóż – pomyślałem, że ostatnie 2 lata nieźle się zapuściłem, choć starałem się ćwiczyć przynajmniej te 10x w miesiącu. Za mało, chłopie – mówi mi Xiaomi. Weź się w garść, bo jak tak dalej pójdzie to jedyny sport, jaki ci pozostanie, to sumo…

Ale coś mnie tknęło i postanowiłem porównać rezultaty, które wskazało testowane urządzenie, z bardziej profesjonalnym narzędziem. I tak droga zaprowadziła mnie do dietetyka, gdzie skorzystałem z wagi o dźwięcznej nazwie InBody.

Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 vs. waga InBody

InBody waga dla profesjonalistów
InBody: waga, którą skonfrontowałem z wagą Xiaomi / fot. OffTech

Waga InBody działa nieco inaczej niż Xiaomi, bo tu nie tylko stajemy na niej boso, ale też trzymamy w dłoniach drążek (urządzenie bazuje na impedancji). Po zakończeniu badania wyniki są przesyłane na komputer dietetyka, a my otrzymujemy je w formie wydruku.

Choć zebrane dane są prezentowane inaczej, niż w przypadku Mi Scale 2, to pogrupowałem je według najważniejszych kategorii. Poniżej znajdziecie zestawienie parametrów z obu urządzeń:

 • tłuszcz: Xiaomi 32,5%, InBody 20,9%
 • BMI: Xiaomi 30,7, InBody 30,8
 • Waga: Xiaomi 108,6, InBody 108,8 kg
 • Docelowa masa: Xiaomi 75,6, InBody 101 kg
 • Podstawowa przemiana materii: Xiaomi 2080 kcal, InBody 2229 kcal,
 • Masa mięśni: Xiaomi 69,58, InBody 49,7 kg,
 • Xiaomi wskazało niedobór wody w organizmie (48,2%), InBody w normie,
 • Xiaomi wskazało zbyt mało białka (17,1 kg), InBody pokazało taką samą ilość, za to określiło, że jest to powyżej przeciętnej (norma 11,7-14,3).

Ostateczny rezultat testu InBody wskazał wynik 92/100, Xiaomi 27 (na ile nie wiem, bo aplikacja tego nie precyzuje – obstawiam, że również na 100).

Xiaomi Mi Body Composition Scale 2
Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 / fot. OffTech

Jak widzicie, wyniki w częściach analitycznych są różne i to na tyle mocno, że zaburzają ocenę całego ciała. Profesjonalna maszyna wskazała o 1/3 (!) tłuszczu mniej, ale też 1/6 mniej mięśni. Dodatkowo tu, gdzie Xiaomi alarmowało – a wiec całkowita ocena sylwetki, nadmiar tłuszczu czy wskazanie nawodnienia organizmu – InBody pokazało pozytywne rezultaty badania.

Czarę goryczy przelewa idealna waga, jaką wskazuje Xiaomi – według niej facet o wzroście 188 cm powinien ważyć … 75 kg! Ten rezultat przyprawia o śmiech, bo InBody pokazuje tutaj 101 kg i sam czuje, że właśnie taka masa dałaby mi więcej energii i lepsze samopoczucie.

Na domiar złego Mi Body Composition ma idiotyczną tendencję do zawyżania wyników u osób chudych, w tym takich, które prowadzą siedzący tryb nie tyle pracy, co życia, a ostatnio biegali na lekcji w-f 20 lat temu. Szkoda, bo wiarygodność analityki jest żadna – wygląda na to, że wagę interesuje tylko to, ile ważymy, a całą resztę oblicza ślepy algorytm, opracowany na Chińczykach.

Xiaomi Mi Body Composition Scale 2: wady i zalety

Xiaomi Mi Body Composition Scale 2
Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 / fot. OffTech

Nie mam pojęcia, dlaczego waga Scale 2 zbiera pozytywne opinie na necie, a tym bardziej, dlaczego nawet wśród komentarzy, jakie znajdziemy w sklepach internetowych, punktujących słabość pomiarów, tak mało naprawdę krytycznych opinii.

Być może działa tu czar Xiaomi, które wypracowało sobie dobrą markę i trudno uwierzyć fanom, że w przypadku wagi coś mogło pójść nie tak. A niestety poszło i to literalnie wszystko, co dotyczy analityki.

I nie dociera do mnie argument, że możemy liczyć przynajmniej na poprawne ważenie i obliczanie BMI, bo wolałbym kupić najtańszą szklaną wagę z Lidla za 20 zł, a BMI wyliczyć z 5 sekund z kalkulatora internetowego.

Szklana waga z Lidla za 20 zł
Szklana waga z Lidla za 20 zł / fot. Offtech

Szkoda, że Xiaomi nie zwróciło uwagi na analitykę i algorytmy, bo przez to Mi Scale 2 powinno wylądować w koszu obok lidlowej wagi, no może z ciut wyższą ceną za bardziej eleganckie wykończenie i ukryty wyświetlacz.

Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 zalety:

 • niska cena i wygląd, który krzyczy: jestem o wiele droższa!
 • dobra jakość wykonania i stabilna konstrukcja
 • sprytnie zaprojektowane „nóżki”
 • czytelny wyświetlacz

Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 wady:

 • głupota aplikacji
 • nie ma mowy o żadnym ekosystemie Xiaomi – apka nie wiąże danych z różnych urządzeń
 • słabiutkie algorytmy – to tylko ładna waga o śladowej inteligencji
 • przekłamane wyniki analiz

Na zakończenie – o ile Xiaomi jeszcze nie umie w tanie i dobre inteligentne wagi, to z czystym sumieniem możemy polecić ich słuchawki Buds 3 (Xiaomi Redmi Buds 3 Pro test), świetnie pasujące do dewizy „tanio i dobrze”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJNOWSZE