Kalkulator kredytowy: na takie narzędzia od UOKiK czekamy!

Nie oszukujmy się: nie każdy z nas jest fachowcem od wszystkiego i sporo osób w ostatnim czasie dosłownie zwariowało na punkcie lokowania swoich oszczędności (a wcześniej chęci zysku z wynajmu kupionego na kredyt mieszkania, które miało się „samo spłacić”). Przy zerowych stopach procentowych było to rzeczywiście kuszące rozwiązanie, ale co stanie się wtedy, kiedy stopy ruszą ponownie do boju? Właśnie w tym wspiera nas kalkulator kredytowy UOKiK, dzięki któremu sprawdzimy, co może nas czekać po podniesieniu stóp nawet o 1 punkt.

Kalkulator kredytowy od UOKiK: proste narzędzie, które powinno rozpocząć lawinę podobnych, ułatwiających życiowe decyzje

Kiedy zobaczyłem kampanię „Policz i nie przelicz się”, dotarło do mnie, że właśnie takie proste i skuteczne aplikacje mogą pomóc wielu osobom nie tylko nie wpaść w pułapkę kredytową, ale też w zupełnie niepotrzebne tarapaty, w jakie wpędza nas często medialna nagonka.

Kup teraz, tanio już było! Właśnie tak brzmiał w największym skrócie przekaz z wielu środków masowego przekazu. Teraz zbliżamy się do sytuacji, kiedy balonik spowodowany zerowymi stopami procentowymi może pęknąć – albo raczej wrócić do stanu, jaki znamy sprzed 5-10 lat.

Oddajmy głos prezesowi UOKiK, Tomaszowi Chróstnemu:

Niskie stopy procentowe oznaczają niższe raty kredytów, ale niosą za sobą ryzyko – gdy wzrosną, konsumenci będą płacić wyższe raty. (…) Dobrym rozwiązaniem jest nadpłacanie kredytu, szczególnie w okresach, kiedy stopy procentowe są na niskim poziomie – nawet w mniejszych sumach. W ten sposób ewentualny wzrost rat będzie mniej odczuwalny dla portfela.

Kalkulator zmiany oprocentowania pomoże nam w kilku kliknięciach sprawdzić, ile będzie wynosiła rata naszego kredytu po wzroście stóp procentowych. Niżej znajdziecie przykład, jak zmieni się rata kredytu 190 000 zł, oprocentowanego na 2,5%, która obecnie wynosi 1074,44 zł:

  • oprocentowanie wzrasta o 1,0 pkt % = 1 168,66 zł (+ 94,22 zł)
  • oprocentowanie wzrasta o 2,0 pkt % = 1 267,54 zł (+ 193,10 zł)
  • oprocentowanie wzrasta o 3,0 pkt % = 1 370,94 zł (+ 296,50 zł)
  • oprocentowanie wzrasta o 4,0 pkt % = 1 478,71 zł (+ 404,27 zł)
  • oprocentowanie wzrasta o 5,0 pkt % = 1 590,67 zł (+ 516,23 zł).

Czy 5% to dużo? Nie do końca – na stronie NBP znajdziecie zestawienie historyczne, z którego wynika, że to poziom z 2008 roku.

Oby więcej takich aplikacji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJNOWSZE