Zepp Health: nadchodzi rewolucja na rynku smartwatchy i diagnostyki medycznej!

Dopiero co odbyła się konferencja Next Beat 2021 – The Future of Heath, na której marka Zepp Health przedstawiła nowości, które – moim zdaniem – dokonają tego, co nie udało się Huawei poprzez wprowadzenie HarmonyOS.

Zepp Health: jak kształtowała się stal

Zepp (wcześniej Amazfit/Huami, czyli … submarka Xiaomi) od dawna rozwijał się swoim torem, nie patrząc zbytnio na to, co pokazywali konkurenci. Byłem fanem tego producenta jeszcze w czasach pierwszego Amazfit BIP, który wprowadził tanie inteligentne opaski na niedostępny dotąd poziom, oferując rozbudowaną aplikację, kapitalną baterię (do miesiąca pracy!), w swojej klasie cenowej wzorcowe materiały, GPS i potężne wsparcie społeczności.

Zepp Health zamiast Amazfit / fot. Zepp Health

Później zaczęły pojawiać się „prawdziwe” smartwatche (Stratos), konsumenckie hity w rodzaju GTS/GTR i król spośród tanich smartbandów, czyli Band 5 (test Amazfit Band 5). W międzyczasie mieliśmy zmianę aplikacji i ciągłe jej udoskonalanie – w zasadzie Zepp jest chyba najczęściej aktualizowaną aplikacją do zarządzania zegarkami, jaką znam.

Teraz usłyszeliśmy o kolejnych zmianach: i jeśli cała sprawa nie okaże się takim samym kapiszonem, jak premiera HarmonyOS, to możemy zaczynać przygotowania do rewolucji.

Jakie nowości wprowadza Zepp Health?

Wypada zacząć od nowego procesora: Huangshan 2s zapewnia wyraźny wzrost wydajności w porównaniu z Huangshan 2, który został zaprezentowany na konferencji o tej samej nazwie, tyle że odbywającej się rok wcześniej.

Co zmieniono? Huangshan 2s:

  • zmniejsza zużycie energii podczas pracy o 56%,
  • w trybie uśpienia o 93%,
  • poprawia wydajność grafiki o 67%.

To właśnie ten procesor ma stać się fundamentem trzeciej generacji inteligentnych zegarków Zepp. Oczywiście nawet najmocniejszy procesor samodzielnie nie odmieni funkcjonalności smartwatcha, stąd też kolejna rewolucja idzie z kierunku oprogramowania.

Amazfit Zepp E / fot. Zepp

Nowy system operacyjny został opracowany z naciskiem na funkcje zdrowotne, komfort i ochronę prywatności użytkownika. Co ciekawe, Zepp OS ma być nie tylko inteligentnym systemem, ale też rdzeniem otwartej platformy! Mam ogromną nadzieję, że ta otwartość oznacza możliwość wkraczania w jej ekosystem aplikacji tworzonych przez innych producentów – mielibyśmy wówczas do czynienia z prawdziwym wyłomem, gdzie „tani” system oferowałby część możliwości zarezerwowanych dla potęg w rodzaju WearOS.

Zepp OS ma zajmować jedynie 55 MB i zużywać aż 65% mniej energii niż poprzednie urządzenia działające pod kontrolą Amazfit OS. Podobno nie zapomniano o warstwie wizualnej oprogramowania, mającego oferować wiele usprawnionych dynamicznych efektów.

System obsługuje moduły 4G/5G i protokoły sieciowe TCP/IP, pozwalając na bezpośrednie połączenie smartwatcha z chmurą bez pośrednictwa smartfona. Zepp OS obsługuje aplikacje chmurowych usług internetowych, takich jak Spotify, Alexa, Joyrun czy … Strava.

Oficjalny start narzędzia ma mieć miejsce w czwartym kwartale 2021 r.

Pomiar ciśnienia krwi to dopiero początek – nadchodzi kompleksowa diagnostyka zdrowotna na poziomie medycznym!

Zegarki Zepp / fot. Zepp Health

Zapamiętajcie nazwę PumpBeats – pod tym określeniem znajdziemy autorski system pomiaru ciśnienia krwi Zepp, który ma cechować się niewielkimi odchyleniami w wynikach badań. Warto podkreślić, że producent współpracował w tym zakresie ze szpitalem Uniwersytetu Pekińskiego, gdzie wykonano testy kliniczne u pacjentów z nadciśnieniem.

Wykazały one błędy w pomiarach PumpBeats:

  • poniżej 5,14 mmHg w ciśnieniu skurczowym,
  • poniżej 4,88 mmHg w ciśnieniu rozkurczowym.

To nie koniec dobrych wieści – docelowo pomiar ciśnienia ma odbywać się permanentnie w tle, podobnie jak obecnie pomiar pulsu.

I na samo zakończenie jeszcze bardziej elektryzująca wiadomość: Zepp Health ma wejść na rynek przenośnych systemów MRI (rezonans magnetyczny), RTG (rentgenogram) i USG (ultrasonografia).

To dopiero byłaby kariera marki – od taniutkich wearables po profesjonalny sprzęt do diagnostyki medycznej!

Źródło

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJNOWSZE